česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Erwin Olaf
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

BOŘEK ŠÍPEK a jeho stopy v Miláně

Unikátní a dosud nevídaná výstava v Českém domě/Generálním konzulátu ČR v Miláně chce připomenout historický okamžik, jak zásadním způsobem dokázal Bořek Šípek integrovat a stimulovat italskou společnost v osmdesátých letech 20. století, kdy bylo Československo ještě pod sovětskou okupací. Ve sklárně AJETO (dnes součást společnosti Lasvit), která byla založena, aby mohla vyrábět Bořkovy bláznivé a mimořádné křišťálové unikáty, stále hoří Šípkův oheň svobody a šlechetnosti. Jeho silně expresivní, mezinárodně srozumitelný umělecký jazyk je velmi oceňován a uznáván.

Nápad oslavit českou ikonu sklářského umění a designu inicioval  generální konzul ČR v Miláně Dr. Jiří KUDÉLA za přispění Dr. Cristiny MOROZZI, Elisy a Eleny ASTORI, společností DRIADE a RADA International. Všichni tito partneři poskytli LASVITu a sklárně AJETO výraznou pomoc při hledání stop, které Bořek Šípek zanechal v Miláně.
 
Založení sklárny AJETO bylo jedním z milníků Bořkovy umělecké kariéry a jedinečný design jeho objektů dával sklářům opravdu zabrat. Přesto se však tato sklářská huť stala jedinečným místem vytváření mimořádných uměleckých projektů.

Mezinárodně uznávaná sklárna v sobě nese velmi důležitou směs českého řemeslného mistrovství a schopnosti promlouvat všemi jazyky světa. Bořek nebyl jen mistrem umění a designu, ale i jeho lidská stránka byla velmi silná. Romský mladík Grýša, který nebyl schopen být se svými lidmi, našel v AJETO nový domov.

Bořek se o něj staral a zval ho jako partnera na oficiální ceremonie a společenské akce, na setkání s politiky a celebritami. Grýša byl vždy schopen klást jednoduché a jasné otázky, které uváděly společnost do rozpaků. Bořek ho tak považoval za součást svého světa. Grýša je stále plnohodnotným členem týmu foukačů skla AJETO a svým jedinečným smyslem pro vidění věcí pomáhá tento úžasný tým formovat.

Stopa, kterou zanechal Borek Šípek, přesahuje trendy, módu a design, zároveň ale ukazuje, že inspirace často pochází z odlišnosti a nepřijímaného. To je důvod, proč Lasvit vynaložil velké úsilí na udržení instituce jako je AJETO pro zachování svébytné kultury, která kultivuje rozmanitost. Protože jen tak se odlišíte od hlavního proudu.

O výstavě

Frammenti di Empatia / Fragmenty empatie

51 uměleckých děl ze skla ze soukromých i firemních sbírek

Otevřeno od 7. června do 12. června, denně, od 10:00 do 19:00

Casa Ceca / Consolato Generale della Repubblica Ceca

Via Giovanni Battista Morgagni, 20

20129 Milán MI