česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český houslový virtuos zrozený v Miláně

Váša Příhoda (22. srpna 1900, Vodňany – 26. července 1960, Vídeň) byl vynikající český houslista světového jména, jehož kariéra začala před sto lety v Miláně.

Váša Příhoda (Václav František Příhoda) byl významný český houslista. Projevoval mimořádné nadání již v dětském věku, kdy se stal jeho prvním učitelem otec Alois. Rodiče ho jako desetiletého svěřili pražskému profesorovi Janu Mařákovi, vynikajícímu houslistovi a pedagogovi. Váša dělal pod Mařákovým vedením velké pokroky. Již ve dvanácti letech podnikl koncertní turné po několika českých městech. V roce 1915 absolvoval tři koncerty v Praze. Dva byly s Českou filharmonií.

Začátkem listopadu roku 1919 odjel jako devatenáctiletý  s klavíristkou Astou Doubravskou (s níž měl později nemanželského syna nar. 1925) a impresáriem Rudolfem Richterem na koncertní turné do Itálie. Turné však nesplnilo jejich očekávání. Italové neměli po válce o koncerty velký zájem a hlavně mladého houslistu z Čech nikdo neznal. Byl nucen z finančních důvodů hrát v milánské kavárně Grand Caffé Italia. Později mu majitel kavárny na Silvestra roku 1919 domluvil koncert v milánské koncertní síni Permanente (dnes Museo della Permanente), na kterém  byl jako posluchač Arturo Toscanini, který o něm řekl „Paganini nemohl hrát lépe než tento mladík”.

Arturo Toscanini

Arturo Toscanini

Tento výrok se stal zlomem v kariéře Váši Příhody a rozhodl o jeho dalších koncertních cestách. Vybaven několika doporučujícími dopisy Toscaniniho absolvoval turné po Itálii. 13.1.1920 hrál ve velkém sále milánské Verdiho konzervatoře a v rámci turné po italských městech trvajícího do začátku června 1920, hrál v Miláně 4 koncerty (z celkem 84 vystoupení). Následovaly cesty po Evropě, Jižní Americe, USA a Kanadě. V Itálii hrál take později, některé koncerty dával ve prospěch českého konzulátu a zdejších krajanů, vystupoval i s vynikající českou pěvkyní a velkou přítelkyní Artura Toscanini, sopranistkou Jarmilou Novotnou (1907 – 1994).

Jarmila Novotná, vynikající česká sopranistka, celoživotní přítelkyně Artura Toscaniniho

Jarmila Novotná, vynikající česká sopranistka, celoživotní přítelkyně Artura Toscaniniho

V roce 1927 se Váša Příhoda ve Freiburgu in Breisgau seznámil s houslistou Arnoldem Rosé, koncertním mistrem Vídeňské dvorní opery  a  primáriem kvarteta, s nímž podnikal koncertní cesty po Evropě. V roce 1929 se zasnoubil s jeho dcerou Almou Rosé (1906 – 1944, jejím strýcem byl Gustav Mahler), též vynikající houslistkou a 16. září 1930 byli oddáni na vídeňské radnici, za svědky jim byli Arnold Rosé a Franz Werfel.

Rozhodli se žít v Československu a koupili si dům v Zárybech u Brandýsa nad Labem. Jejich manželství však nebylo šťastné, trvalo jen pět let a rozvedli se v roce 1935. Alma v roce 1938 uprchla s otcem z Vídně před Němci do Anglie. Odtud však se svým dívčím orchestrem odjela na koncertní cesty do Holandska. Po obsazení Holandska Němci byla zatčena a půl roku internována ve sběrném táboře nedaleko Paříže. Odtud byla transportována do Osvětimi, kde 4. dubna 1944 zemřela. Váša Příhoda se o tragickém osudu své bývalé ženy dozvěděl až po válce.

Váša Příhoda již na konci roku 1936 uzavřel další sňatek v Praze, s Češkou Jindřiškou Kreuzovou. Měli spolu dceru, ale rozvedli se v listopadu 1943, protože Příhoda navázal nový vztah s Helenou Hrubou, která pocházela z české rodiny v Berlíně a s níž měl další dvě děti.

Do Itálie se Příhoda vrátil v červnu 1946, usadil se na počátku července v Miláně a studoval u pravnučky Nicoly Paganiniho repertoár s novým klavíristou. Dne 20. června 1947 se za ním přistěhovala do Itálie rodina z Prahy, konkrétně do Rapalla u Janova, kde měl pronajatou vilu (Via Aurelia 218).

V letech 1946 a 1947 koncertoval ve Francii v Itálii, Rakousku a Německu a na podzim podnikl turné po Slovensku. V Praze byl nicméně obviněn z kolaborace s nacisty. I přes to, že zvláštní komise, před kterou se měl zodpovídat a která ho nikdy nepředvolala k výslechu a po pěti letech uznala jeho chování za války jako zcela politicky bezúhonné, byl odsouzen k vysoké pokutě a bylo mu zakázáno koncertovat v Československu.  Při dalším turné po Itálii se dozvěděl, že musí vyklidit i svůj pražský byt, a proto se rozhodl v Itálii nějaký čas zůstat. Z italského Rapalla se vydal na další koncertní turné. Na jaře 1948 mu české úřady nejdříve odmítly prodloužit  pas, ale nakonec mu v září 1948 v Miláně vydaly nový  s platností na jeden rok. O rok později však prodloužení nebo vydání nového pasu jasně zamítly. Začal se proto zajímat o cizí státní občanství a při svém tureckém turné využil nabídky a přijal tamní občanství. Následovaly opět koncertní cesty po Švýcarsku, Německu a USA.

Když o něj projevila zájem Vídeňská hudební akademie, rozhodl se nakonec usídlit v roce 1950 v rakouském městečku Sankt Gilgen na břehu Wolfgangsee.

Po válce koncertoval po mnoha státech Evropy, kromě Československa, kde vystupoval až po 12 letech v roce 1956. Koncert se konal v pražské Smetanově síni 30. května. Zde přednesl Dvořákův houslový koncert. Po tomto vystoupení následovaly recitály v Praze, Brně a Bratislavě. V roce 1960 se přihlásily vážné zdravotní problémy. Prodělal srdeční infarkt a 26. července zemřel v nemocnici ve Vídni, kde byl také pohřben. Před smrtí věnoval československému státu své housle Camposelice z roku 1710 od A. Stradivariho. V polovině roku 2013 byl hrob Váši Příhody ve Vídni určen ke zrušení. Tomu se podařilo předejít  a díky tříletému úsilí Institutu Váši Příhody byly ostatky jeho a jeho rodiny v červnu 2016 exhumovány a  převezeny do nového městského hrobu  v rodných  Vodňanech.

Váša Příhoda jako mladý houslista, v roce 1920

Váša Příhoda jako mladý houslista, v roce 1920