česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ekonomické následky COVID-19 zasáhnou nejvíce sever Itálie

zkum dopadů COVID-19 na ekonomiku italských měst a hospodářských center predikuje největší následky na severu Itálie, mezi nejpostiženějšími městy jsou Turín a Benátky.

Renomovaná analytická a ratingová agentura Cerved, která přes 40 let publikuje analýzy stavu italských firem a hospodářství, provedla v červnu a květnu 2020 rozsáhlý výzkum ekonomických dopadů pandemie pro Národní sdružení italských obcí (Anci). Výzkum sleduje výkonnost 1600 výrobních odvětví a kvalifikuje dopad COVID-19 na firmy ve 14 hlavních městech italských regionů. Sever Itálie bude dle závěrů výzkumu nejvíce zasažen ekonomickými dopady a opatřenými přijatými v souvislosti s COVID-19.

Podle agentury CERVED  by města vlivem ekonomického propadu a negativních čísel firem mohla v příštích dvou letech utrpět ztrátu příjmů ve výši 244 až 320 miliard eur v průběhu příštích dvou let,  což představuje téměř polovinu finančních prostředků v Itálii, v závislosti na vývoji epidemie a "specializaci" místní ekonomiky.

Podle procentuální ztráty obratu firem jsou Turín, Benátky, Janov a Cagliari (Sardinie) města, která nejvíce pocítí negativní dopad způsobený koronavirou krizí. V těchto městech se nachází klíčová hospodářská odvětví a to v pořadí: automobilový průmysl, cestovní ruch, námořní doprava a rafinace ropy. Naopak, Catania, Bari, ale také Boloňa a Milán, který je ovšem nejvíce postižen v absolutních hodnotách, se zdají být méně vystaveny ztrátám, a to jak v „příznivém scénáři“ bez dalšího nutného lockdownu, tak v „horším scénáři“, který počítá s novými uzavřeními do konce roku.

V absolutních číslech by naopak největší ztráty obratu firem v letech 2020–2021 utrpěly Milán v závislosti na scénáři ztráta mezi 74  a 97,6 miliard euro, Řím 63,2 až 82,4, Turín 26 až 34, Boloňa a Neapol obě města 15,4 až 20 miliard, Florencie 13,5 až 17,7, Janov 9,2 až 12,5 a Benátky 9 až 11,7 – vše v mld. eur.

Nejhorší situace nastane v oblastech s nejvyšší koncentrací vážně poškozených odvětví se ztrátou více než čtvrtiny obratu v roce 2020 (více než dvojnásobek průměru): výrobní činnosti, u nichž je obtížné dodržovat sociální distance, jsou spojené s mobilitou nebo prudkým poklesem vývozu.

Z pohledu zaměstnanosti ve městech – pracovní místa v ohrožení v % z celkového počtu:
1.     Benátky 42,6% z celkového počtu pracovních míst (konkrétně 73.500)
2.     Messina 41% z celkového počtu pracovních míst (konkrétně 17.500)  
3.     Neapol 39,1% z celkového počtu pracovních míst (konkrétně 133.000)

Na posledním místě ovšem pouze procentuálně je paradoxně Milán 29% z celkového počtu pracovních míst, kde je celkově v ohrožení 307.000 pracovních míst.

Autor: Michal Bucháček, zástupce generálního konzula ČR v Miláně