па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští exportéři se úspěšně prezentovali běloruským odborníkům

Ve dnech 10. až 15. května 2019 navštívila Českou republiku delegace vedená náměstkem ministra zemědělství a potravinářství Běloruska Igorem Brylo. Mise byla financována prostřednictvím projektu na podporu ekonomické diplomacie s cílem prezentovat české technologie a know-how běloruským odborníkům z oblasti živočišné výroby.

Živočišná výroba a na ni navazující zpracovatelský průmysl patří v současnosti mezi významné priority běloruské vládní politiky. Ve snaze podchytit tuto příležitost Velvyslanectví ČR v Bělorusku v úzké spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR uskutečnilo projekt na podporu podnikatelských zájmů českých exportérů.

Běloruští účastníci navštívili Národní výstavu hospodářských zvířat, která se letos spojila s veletrhem technologií pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH. Běloruští odborníci měli možnost přímo na veletrhu jednat s českými výrobci technologií pro chov skotu a se zástupci podniků zabývajících se genetikou hospodářských zvířat. Značný zájem u hostů vyvolala nabídka výživových směsí a doplňků pro hospodářská zvířata společnosti MIKROP ČEBÍN a.s.

Program pokračoval odborným seminářem za účasti ředitele Českomoravské společnosti chovatelů, a.s., Josefa Kučery, který seznámil běloruskou delegaci s organizační strukturou a chodem společnosti a se systémem evidence a reprodukce skotu v České republice. Zástupce společnosti CBS Genetics s.r.o. věnoval pozornost problematice zlepšení genofondu skotu a ředitel Brunnthaller - CS, s.r.o., prezentoval technologická řešení pro mechanizaci prací v živočišné výrobě.

Poslední den návštěvy byl věnován exkurzi do zemědělských provozů Jihomoravského kraje. Hosté si prohlédli několik farem, kde měli možnost srovnání technologií ustájení, krmení a produkčního chovu hospodářských zvířat.

Na okraj výstavy proběhlo bilaterální jednání mezi běloruskou delegací a zástupci Ministerstva zemědělství ČR. Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír společně s běloruským partnerem projednali otázky rozvoje dvoustranné česko-běloruské spolupráce v oblasti zemědělství a potravinářství. Obě strany vyjádřily zájem o výměnu zkušeností ve veterinární oblasti a v oblasti efektivního řízení farem, možnosti dodávek skotu, genetického materiálu a krmiv do Běloruska.

 

Autor: Ivan Galat, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Minsku