па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Minskvodokanal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Modernizace městské infrastruktury Běloruska - příležitost pro české podnikatele

V Bělorusku probíhá modernizace a diverzifikace ekonomiky, mimo jiné prostřednictvím tzv. „importozaměščenija“ (nahrazování dovozu), zlepšování kvality a konkurenceschopnosti svých výrobků. V této souvislosti vznikají nové příležitosti pro české investory a zájemce o účast na modernizaci výrobních kapacit a dodávkách vysoce kvalitních zařízení.

Právě proto lze předjímat zvýšený zájem českých podnikatelských subjektů o běloruský trh i v nadcházejících letech. Tentokrát kromě tradiční oblasti zemědělství a energetického strojírenství velmi zajímavou příležitost pro naše exportéry skýtá modernizace městské infrastruktury, zejména pokud se jedná o výstavbu čistíren odpadních vod.

V roce 2025 má být završen program rozvoje kvality pitné vody v Bělorusku. V rámci programu vláda avizovala modernizaci čistíren odpadních vod v několika běloruských městech. Příležitosti se otevírají zejména pro účast technických konzultantů, stavebních firem a dodavatelů v očekávaných výběrových řízeních. V letech 2019-2020 se předpokládá realizace 7 projektů financovaných EBRD v rámci 3. etapy Rámcového programu modernizace vodohospodářského sektoru Běloruska ve výši 60 mil. EUR. Program se zaměří na modernizaci řady vodohospodářských objektů v Minské oblasti (Žodino, Fanipol, Ljuban, Kleck), Brestské oblasti (Ivanovo, Bereza, Baranoviči), Gomelské oblasti (Vetka) a Mohylevské oblasti (Šklov). Největším projektem pak bude vládou odsouhlasená investice EBRD a EIB za 168 mil. EUR do vodohospodářských staveb a zařízení čistíren odpadních vod vodárenského podniku města Minsk. Tendr bude vyhlášen na stránkách EBRD začátkem 2. pololetí 2019.

V této souvislosti doporučujeme Vaší pozornosti následující odkazy:

- oznámení o zadávání veřejných zakázek EBRD (zde)

- mezinárodní konference pořadana vodárenským podnikem města Minsk ve dnech 13.-14.2.2019 (zde)

 

Autor: Ivan Galat, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Minsku