па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD zlepšuje hodnocení rizika Běloruska


Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj s platností od 26. ledna 2018 přeřadila Bělorusko ze 7. do 6. rizikové kategorie. Pojištění českého exportu zlevní.

Bělorusko bylo v klasifikaci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dlouhodobě zařazeno do kategorie 7, tj. s nejvyšším rizikem. Na pátečním zasedání Pracovní skupiny pro vývozní úvěry a úvěrové záruky OECD bylo dosaženo konsensu o přeřazení Běloruska ze 7. do 6. rizikové kategorie (více na stránkách OECD). Tento krok ve svém důsledku nabídne levnější pojištění poskytnutých úvěrů a může přispět k odbourání nadměrné administrativní zátěže pro podnikání.  

Klasifikace zemí podle míry teritoriálního rizika se provádí zejména na základě výsledků ekonometrického modelu, který vychází z nejaktuálnějších údajů o finanční a ekonomické situaci země.  Výsledky reálného sektoru za rok 2017 poukazuji na výrazné zlepšení výkonu běloruské ekonomiky. Např. HDP se poprvé za dva roky dostal do pásma růstu (+2,4%) a tempo inflace zůstalo nejnižší za celé období po devalvaci roku 2011 (+4,6%). Na tuto skutečnost reagují i mezinárodní ratingové agentury. Např. agentura Fitch Ratings zvýšila dlouhodobé ratingy defaultu emitenta Běloruska v cizí a národní měně na úroveň „B“ z „B-„ se „stabilním“ výhledem. Podle zprávy agentury se krátkodobá rizika zahraničního financování Běloruska snížila v důsledku předběžné alokace finančních prostředků pro platby v roce 2018 a také díky nárůstu zlatých a devizových rezerv na 7,3 mld. USD.

 

Autor: Ivan Galat, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Minsku