па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelské prostředí v Bělorusku se zlepšuje

Běloruská vláda podniká konkrétní kroky směřující ke zlepšení investičního a podnikatelského prostředí v zemi. Po dvaceti letech ruší administrativní omezení na valutovém trhu.

Výrazného zjednodušení podnikání bylo dosaženo zavedením systému jednotného kontaktního místa pro získání stavebních povolení a zrušením povinnosti do jednoho měsíce od zahájení podnikání navštívit místní daňovou správu a registrovat účetní knihu (nyní tak lze učinit během 6 měsíců).

Nejvýznamnějším krokem však v letošním roce bylo rozhodnutí prezidenta o zrušení povinného prodeje cizí měny Národní bance Běloruska (dále jen „NBB“). Stalo se tak po více než dvaceti letech, poté co guvernér NBB potvrdil záměr pokračovat v měnové liberalizaci země. Pro české podnikatele a jejich běloruské partnery  to znamená, že už není třeba (1)povinně prodávat cizí měnu NBB (např. v roce 2015 činila 40% valutových příjmů), (2)žádat NBB o povolení k nákupu cizí měny, ani (3) žádat NBB o prodloužení doby uschování nakoupené měny. Podnikatelé mohou cizí měnu kupovat a používat podle vlastního uvážení. Tento krok zajistí větší svobodu podnikání a sníží administrativní náklady hospodářských subjektů.

Hospodářské reformy posunuly Bělorusko mezi třicítku zemí, které vytvářejí nejlepší podmínky pro zahájení podnikání a rozvoj zahraničního obchodu. Rovněž patří mezi pětici zemí s nejlepšími podmínkami pro registraci majetku. Výsledkem aktivní pozice vlády ve snaze zjednodušit podnikání je do určité míry lepší hodnocení podnikatelského prostředí v Bělorusku v porovnání se Švýcarskem, Japonskem, Slovenskem či Ukrajinou. Vyplývá to z každoroční hodnotící zprávy Světové banky s názvem Doing Business 2019. Země se umístila lépe než v minulém ročníku a posunula se na 37. pozici v globálním žebříčku 190 ekonomik.

 

Autor: Ivan Galat, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Minsku