па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obecné vízové informace

Občané Běloruska podléhají pro krátkodobé (do 90 dnů) i dlouhodobé (nad 90 dnů) pobyty v ČR/schengenském prostoru vízové povinnosti.

Žádost o schengenské (krátkodobé) vízum lze podat na zastupitelském úřadu ČR v Minsku, pokud je ČR jediným nebo hlavním cílem cesty do schengenského prostoru.

 
 

Žádost o dlouhodobé vízum/pobyt může státní příslušník Běloruska podat pouze na zastupitelském úřadu ČR v Minsku. Na jiném zastupitelském úřadě ČR může podat žádost o schengenské (krátkodobé) vízum nebo žádost o dlouhodobé vízum/pobyt pouze ve státě, ve kterém má povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt.

S ohledem na povinný odběr biometrických prvků (otisků prstů) v rámci vízového procesu je osobní přítomnost žadatelů nezbytná. Výjimka z povinnosti odebrání otisků prstů se vztahuje na osoby mladší 12 let. Pokud žadatel v posledních 5 letech cestoval do schengenského prostoru a odevzdal biometrické prvky, není nutná osobní přítomnost a žádost může podat jiná osoba vybavená ověřenou plnou mocí.

Podání žádosti o schengenské (krátkodobé) vízum na zastupitelském úřadě ČR v Minsku je podmíněno předchozí registrací.

Žádost o schengenské (krátkodobé) vízum lze podat bez nutnosti registrace  i prostřednictvím vízového centra FREIGHT LINK/Pony Express v Minsku (Kalvarijska ul. 42, 220073, Minsk).  
 Detailní informace můžete nalézt na stránkách www.czech.pony-visa.by

Zpracování žádosti o schengenské (krátkodobé) vízum podané na zastupitelském úřadě ČR v Minsku trvá minimálně 5 pracovních dnů.
Zpracování žádosti o schengenské (krátkodobé) vízum podané prostřednictvím vízového centra v Minsku trvá minimálně 5 pracovních dnů.

Vízový poplatek činí 60 euro, děti ve věku 6 - 12 let 35 euro. Konzulární úsek zastupitelského úřadu ČR v Minsku přijímá poplatky pouze v euro.

Vízová centra přijímají vízové poplatky v místní měně  včetně manipulačního poplatku v ekvivalentu 13,50 euro.

Poplatek  zpracování žádosti o dlouhodobé vízum činí 2500 korun (cca 92 euro v závislosti na kurzu).
Žádost o dlouhodobé vízum za účelem studia není zpoplatněna.