па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: glebovka.by
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští mladí umělci obdrželi ocenění ve výtvarné soutěži KrasaWEEK

V sobotu 14. dubna 2019 se v prostorách Minské státní střední umělecké školy pojmenované po A. Glebovovi uskutečnilo slavnostní předávání ocenění v rámci Mezinárodní dětské a mládežnické soutěže "KrasaWeek 2019", kterou pořádá zmíněná umělecká škola vždy v dubnu. Proběhl již devátý ročník soutěže, jejíž název je souzvučný se jménem čtvrtého měsíce v roce v běloruštině - "krasavik". Významnou část prací zaslaly školy z České republiky, mladí čeští výtvarníci byli velmi úspěšní.

V letošním roce byla k posouzení mezinárodní komisí zaslána 1264 výtvarná díla z deseti zemí Evropy a Asie - kromě Běloruska také z Česka, Kazachstánu, Lotyšska, Polska, Ruské federace, Srbska, Tádžikistánu, Ukrajiny a Uzbekistánu. Česká účast byla letos rekordní, soutěž obeslalo osm základních uměleckých škol celkem s 126 pracemi od 106 mladých výtvarníků. Většina soutěžních prací byla pochopitelně z Běloruska, ale celá desetina hodnocených výtvarných děl pocházela z Čech a Moravy. ZUŠ Otakara Ševčíka v Písku obdržela od předsedy hodnotící komise U. Zinkeviče diplom za aktivní účast v soutěži, neboť poslala nejvíc prací, šest z nich získalo některé z ocenění. Blahopřejeme!

V každé ze tří věkových kategorií (12-14, 15-16, 17-20 let) hodnotící komise, jejíž práce se v tomto roce zúčastnili rovněž čeští výtvarníci manželé Pavel a Šárka Nogovi, udělila vždy pouze jedno první, druhé a třetí místo v každé z pěti hodnocených technik - malba, kresba/grafika, počítačová grafika, socha a užitné umění. Celkem bylo tedy uděleno 45 prvních až třetích míst. O to více nás těší, že v nabité mezinárodní konkurenci jich čeští účastníci získali celou pětinu, tedy devět:

Dvě první místa - ve věkové kategorii 15-16 let za grafiku Klaudie Pospíšilová ze ZUŠ O. Ševčíka v Písku a v nejmladší věkové kategorii za počítačovou grafiku Alžběta Vašíčková ze ZUŠ Štefánikova v Praze.

Tři druhá místa - v nejmladší kategorii za malbu Anežka Smolíková ze ZUŠ G. Mahlera v Humpolci a za grafiku Matěj Kovář ze ZUŠ O. Ševčíka v Písku, v nejstarší věkové kategorii za grafiku Martin Kovář ze ZUŠ F. X. Richtera v Holešově.

Čtyři třetí místa - v nejmladší věkové kategorii za počítačovou grafiku Olivie Benešová ze ZUŠ Štefánikova v Praze, v kategorii 15-16 let za malbu Eliška Průšová ze ZUŠ O. Ševčíka v Písku, za sochu Anna Kuchejdová ze ZUŠ Jeseník, za grafiku Karolína Kozáková ze ZUŠ O. Ševčíka v Písku.

Spolupracující běloruské a zahraniční instituce a sponzoři udělili také několik málo desítek zvláštních ocenění. Šest z čestných uznání putují do České republiky: Ludmile Dědicové, Adéle Gage, Martině Janekové, Anežce Kantorové, Elišce Průšové a Janě Valičkové.

Všem oceněným blahopřejeme!

Oceněná díla jsou nyní vystavena v galerii Okno, která se nachází v prostorách střední školy. Více informací na http://glebovka.by/Minsk-State-Art-College-named-after-Glebov.html. Zde je možné najít rovněž seznam všech oceněných.

Záznam z ceremoniálu 13.4.2019: https://youtu.be/WC1n53CHoqE

 

přílohy

Poděkování za účast ČR v soutěži 338 KB JPG (Obrázek / Fotka) 18.4.2019

Předávání cen českým účastníkům 312 KB JPG (Obrázek / Fotka) 18.4.2019

Ocenění pro ZUŠ. O. Ševčíka v Písku 276 KB JPG (Obrázek / Fotka) 18.4.2019

Ceremoniál předávání cen v soutěži KrasaWeek 417 KB JPG (Obrázek / Fotka) 18.4.2019