па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU SK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 100 let od založení Československa v Domě přátelství a kulturních vztahů v Minsku

Běloruská společnost přátelství a kulturních vztahů s cizími zeměmi uspořádala dne 24. října 2018 slavnostní večer věnovaný stoletému výročí vzniku samostatného Československa, jehož se zúčastnili vedoucí zastupitelských úřadů České republiky a Slovenska v Minsku. Designovaný velvyslanec České republiky v Bělorusku Tomáš Pernický ve svém projevu připomněl nejdůležitější milníky společné historie a ocenil současný stav česko-slovenských vztahů.

Během akce, na níž zazněla česká a slovenská hudební a literární díla v podání místních umělců, vystoupila také hlavní organizátorka večera a předsedkyně Běloruské společnosti přátelství a kulturních vztahů s cizími zeměmi Nina Ivanovová a předseda Společnosti česko-běloruského přátelství Valerij Gedrojc. Oba poukázali na styčné body v historii Československa a Běloruska a na vzájemné kulturní vazby. O rozvoji politických a ekonomických vztahů hovořil ředitel odboru evropských zemí Ministerstva zahraničních věcí Běloruska Jevgenij Vorobjov.

Designovaný velvyslanec ČR Tomáš Pernický a chargé d´affaires a. i. Slovenska Peter Janík ve svých vystoupeních mimo jiné zavzpomínali na zakladatele společného státu Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Při následné číši vína proběhla diskuze s účastníky setkání.