па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Večer věnovaný Václavu Havlovi a Chartě 77

Dne 9.1.2015 se v Minsku počtvrté uskutečnil již tradiční večer věnovaný bývalému československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi a Chartě 77.

Organizátorem akce je každoročně Hnutí za svobodu A. Milinkieviče. Akce se zúčastnili zástupci běloruské občanské společnosti. Poprvé byl přítomen i v létě propuštěný nejznámější politický vězeň A. Bialatský, který v roce 2013 jako první obdržel ve Štrasburku cenu Václava Havla za přínos v oblasti boje za dodržování lidských práv.

 

Jako první vystoupil velvyslanec ČR v Běloruské republice Milan Ekert, který účastníkům připomněl nejvýznamnější milníky Havlova života před i po Sametové revoluci. Následován byl slovenským velvyslancem Miroslavem Mojžitou, který svého českého kolegu doplnil zejména o Havlův významný podíl na „mírovém“ rozdělení Československa.

 

Za běloruskou občanskou společnost o Havlovi jako první promluvil bývalý předseda Nejvyšší rady Vjačeslav Grib. V jeho projevu zaznělo mnoho chvály na velikost a moudrost osobnosti, jakou Havel byl.  Grib mimo jiné vyzdvihl, že se Havel nikdy nemstil svým politickým odpůrcům a poznamenal, že určitě přijde čas, kdy bude mít Bělorusko vlastního Václava Havla. Ales Bialatský pak uvedl, že Havlova činnost je pro dnešní Bělorusko aktuální, neboť to byl právě on, kdo „si byl vědom, že jen sjednocené síly mohou dosáhnout politických změn“. Jako poslední vystoupil předseda PEN centra Andrej Chodanovič, který se vyjádřil především k Havlově literární tvorbě a ve svém projevu si vzal na pomoc i běloruský překlad knihy „Život v pravdě“. Právě tato kniha byla na akci bezplatně distribuována.