по-русски  па-беларуску  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TP
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava připomínající životní dráhu významné osobnosti meziválečného Československa generála Sergeje Vojcechovského

Dne 16. října 2018 se v hlavním výstavním sále „Běloruského státního muzea historie Velké vlastenecké války“ uskutečnilo slavnostní zahájení výstavy mapující životní dráhu významné osobnosti meziválečného Československa generála Sergeje Vojcechovského, který se narodil v roce 1883 v běloruském Vitebsku.

Výstava, kterou ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Bělorusku připravil Alexandr Radajev, je věnovaná oslnivé kariéře Sergeje Vojcechovského během 1. světové války v řadách ruské carské armády, jeho příklonu k „bílým“ v období ruské občanské války, stejně jako následnému zapojení do legionářského hnutí a jeho aktivní roli – na základě osobního pozvání prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka – při formování armády nezávislého Československa. Výstavní panely připomněly rovněž generálovy celoživotní nekompromisní postoje, které se naplno projevily v době Mnichovské zrady, kdy velel pražskému vojenskému okruhu, a během následné účasti v protifašistickém odboji, do kterého se zapojil po svém penzionování. Zmíněn byl nejen tragický konec pohnutého osudu generála Vojcechovského – jeho únos příslušníky NKVD v květnu 1945 z Prahy do Moskvy a následná smrt v sibiřském gulagu v roce 1951, ale také skutečnost, že v roce 1997 udělil prezident České republiky Václav Havel generálu Sergeji Vojcechovskému in memoriam Řád Bílého lva, tedy nejvyšší české vyznamenání.

Výstavu zahájil ředitel Běloruského státního muzea historie Velké vlastenecké války Dzmitry Šljachcin, designovaný velvyslanec České republiky v Bělorusku Tomáš Pernický, autor výstavy Alexandr Radajev a vojenský a letecký přidělenec při Velvyslanectví České republiky v Bělorusku pplk. Lubomír Horák.

S. Vojcecovsky