па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z ČR

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 23. 04. 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR upozorňujeme občany ČR na následující změny v možnostech vycestování z ČR

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o změnách na webu MZV ČR a MV ČR.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (tzn. v případě cesty do Běloruska  u Velvyslanectví BLR v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Plný text usnesení vlády ze dne 23.04. 2020 naleznete zde.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BĚLORUSKA A TRANZIT

UPOZORNĚNÍ - uzavření pozemní hranice Běloruska

Dočasný zákaz vstupu cizích státních příslušníků na území Běloruska

Na základě rozhodnutí Rady ministrů Běloruské republiky je cizím státním příslušníkům od 1. listopadu 2020 dočasně zakázán vstup na území Běloruské republiky. Rozhodnutí se týká cizích státních příslušníků vstupujících na území Běloruské republiky přes silniční, železniční a říční hraniční přechody.

Mezinárodního letiště „Národní letiště Minsk“ se uvedené opatření netýká.. Dle sdělení Rady ministrů Běloruské republiky bylo uvedené rozhodnutí přijato s cílem zamezení šíření onemocnění COVID-19.

Dle sdělení Státního pohraničního výboru Běloruské republiky se zákaz vstupu na území Běloruské republiky netýká následujících kategorií cizích státních příslušníků:

 • držitelů diplomatických a služebních pasů;

 • členů oficiálních delegací;

 • osob poskytujících mezinárodní humanitární pomoc;

 • řidičů mezinárodní nákladní a poštovní přepravy;

 • členů posádek říčních lodí a mezinárodních vlakových souprav;

 • manželů, manželek, rodičů a dětí běloruských občanů (po vstupu na území Běloruska nutná 10denní samoizolace);

 • cizinců s povoleným pobytem na území Běloruské republiky (po vstupu na území Běloruska nutná 10denní samoizolace);

 • držitelů pracovního povolení na území Běloruské republiky;

 • cizinců vstupujících na území Běloruské republiky z důvodu těžkého onemocnění či úmrtí blízkého příbuzného;

 • cizinců zajišťujících převoz orgánů k transplantacím;

 • občanů Ruské federace tranzitujících přes území Běloruské republiky do Ruské federace;

 • cizinců používajících běloruský úsek silnice spojující ukrajinské město Slavutyč s Černobylskou jadernou elektrárnou;

 • cizinců, kteří přiletí na mezinárodní letiště „Národní letiště Minsk“.

Dne 21.12. 2020 vstupuje v platnost další novela usnesení Rady ministrů BLR č. 705 z 7.12. 2020, která zakazuje výjezd přes pozemní hranici Běloruska občanům BLR a cizincům zde přechodně, nebo trvale žijícím.

Zákaz se nevztahuje na mezinárodní dopravu, tranzit přes území během 24 hodin, vážné osobní důvody, osoby cestující s diplomatickým, nebo služebním pasem a některé další výjimky – viz tex novely usnesení.

Rozhodnutí se týká výjezdu z území Běloruské republiky přes silniční, železniční a říční hraniční přechody. Mezinárodního letiště „Národní letiště Minsk“ se uvedené opatření nedotýká.

Pro vstupující platí, že cizinci, s výjimkou dětí mladších než 6 let a osob přechodně, nebo trvale žijících v BLR, mohou do Běloruska vstupovat pouze s negativním osvědčením o testu COVID-19 ne starším než 72 hodin.

Text novely č. 705 z 7.12. 2020 naleznete zde.

Karanténní opatření

Dle sdělení Ministerstva zdravotnictví Běloruské republiky se od 21. října 2020 zavádí povinná desetidenní samoizolace pro cestující z 28 zemí včetně Česka. Vztahuje na všechny osoby, které přicestovaly do Běloruska z České republiky a z dalších 27 zemí (Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kanada, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malta, Moldavsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, USA, Velká Británie), povinná desetidenní samoizolace. V této době nebude povolen odjezd ze země.

Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Běloruské republiky: https://www.minzdrav.gov.by/ru/novoe-na-sayte/aktualizirovan-perechen-stran-v-kotorykh-registriruyutsya-sluchai-infektsii-covid-19/.

 

3. DOPRAVA

Běloruská letecká společnost BELAVIA  nepřerušila.

Městská hromadná a vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

 

4. OPATŘENÍ:

Aktuální usnesení vlády BLR č. 591 z 13.10. 2020 stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí uvedených na seznamu ministerstva zdravotnictví, musí podstoupit 10denní domácí karanténu.

Stejně tak je v současné době nařízena 10denní karanténa pro všechny osoby, které přišly do přímého kontaktu s nemocnými COVID-19, a to od data posledního kontaktu (tzv. první úroveň kontaktu). Pro osoby se zprostředkovaným kontaktem je nařízena karanténa v případě příznaků respirační choroby a to do doby odeznění příznaků.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Běloruské republiky

Karanténní opatření

Situace na pohraničních přechodech

přílohy

Usnesení vlády ze dne 23.4.2020 145 KB PDF (Acrobat dokument) 24.4.2020