по-русски  па-беларуску  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z ČR

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 23. 04. 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR upozorňujeme občany ČR na následující změny v možnostech vycestování z ČR

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o změnách na webu MZV ČR a MV ČR.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (tzn. v případě cesty do Běloruska  u Velvyslanectví BLR v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Plný text usnesení vlády ze dne 23.04. 2020 naleznete zde.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BĚLORUSKA A TRANZIT

Dle sdělení Ministerstva zdravotnictví Běloruské republiky se od 21. října 2020 zavádí povinná desetidenní samoizolace pro cestující z 28 zemí včetně Česka. Vztahuje na všechny osoby, které přicestovaly do Běloruska z České republiky a z dalších 27 zemí (Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kanada, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malta, Moldavsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, USA, Velká Británie), povinná desetidenní samoizolace.

Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Běloruské republiky: https://www.minzdrav.gov.by/ru/novoe-na-sayte/aktualizirovan-perechen-stran-v-kotorykh-registriruyutsya-sluchai-infektsii-covid-19/.

 

3. DOPRAVA

Běloruská letecká společnost BELAVIA  nepřerušila.

Městská hromadná a vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

 

4. OPATŘENÍ:

Aktuální usnesení vlády BLR č. 591 z 13.10. 2020 stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí uvedených na seznamu ministerstva zdravotnictví, musí podstoupit 10denní domácí karanténu.

Stejně tak je v současné době nařízena 10denní karanténa pro všechny osoby, které přišly do přímého kontaktu s nemocnými COVID-19, a to od data posledního kontaktu (tzv. první úroveň kontaktu). Pro osoby se zprostředkovaným kontaktem je nařízena karanténa v případě příznaků respirační choroby a to do doby odeznění příznaků.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Běloruské republiky

Karanténní opatření

 

přílohy

Usnesení vlády ze dne 23.4.2020 145 KB PDF (Acrobat dokument) 24.4.2020