па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v možnostech vycestování z ČR

V návaznosti na rozhodnutí vlády ze dne 23. 04. 2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR upozorňujeme občany ČR na následující změny v možnostech vycestování z ČR

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v následné dopravě v místě. Další podrobnosti o změnách na webu MZV ČR a MV ČR.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (tzn. v případě cesty do Běloruska  u Velvyslanectví BLR v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Plný text usnesení vlády ze dne 23.04. 2020 naleznete zde.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BĚLORUSKA A TRANZIT

Česká republika je aktuálně vyňata ze seznamu zemí, jejichž občané jsou povinni absolvovat po vstupu do země čtrnáctidenní karanténu.

Všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí, kde již byl zaznamenán výskyt infekce COVID-19, musí podstoupit 14denní domácí karanténu. Opustit hranice Běloruska jim bude povoleno po vypršení této doby. S postupným pozitivním vývojem situace v některých zemích však začalo Bělorusko uplatňovat výjimky.

Přehled zemí, pro které platí výjimka z povinné čtrnáctidenní karantény po příjezdu do Běloruska, naleznete zde.

Cestovatelům z těchto zemí je nicméně bez dalšího upřesnění doporučeno mít při překračování státní hranice potvrzení o negativním PCR testu, ne starší než 48 hodin.

Tranzit:

Bělorusko umožňuje výjimku z karanténních opatření pro tranzit. Karanténa se nevztahuje na tranzitní prostor letiště a pozemní tranzit za účelem návratu do místa svého bydliště, omezený lhůtou 24 hodin. Limitem případného pozemního tranzitu jsou tedy opatření na hranicích sousedících států.

Osoby tranzitující přes území Běloruské republiky musí projíždět pouze po určených státních silnicích, na kterých je možné zastavit se na odpočinek, jídlo pro řidiče a tankování vozidel. Řidiči jsou povinni opustit území BLR nejkratší trasou nejpozději následující den po dni vstupu na území. Jsou zohledněny případy, kdy je nemožné podmínky dodržet (dopravní nehoda, porucha, vykládka zboží – pokud je uvedeno v přepravních dokladech).

 

3. DOPRAVA

Běloruská letecká společnost BELAVIA  nepřerušila.

Městská hromadná a vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

 

4. OPATŘENÍ:

S cílem omezit šíření nemoci COVID-19 přijala běloruská vláda usnesení č. 171, kterým stanovuje, že všechny osoby, které přicestují do Běloruska ze zemí, kde již byl zaznamenán výskyt infekce COVID-19, musí podstoupit 14denní domácí karanténu.

Dále je nařízena 14denní karanténa pro všechny osoby, které přišly do přímého kontaktu s nemocnými COVID-19, a to od data posledního kontaktu (tzv. první úroveň kontaktu). Pro osoby se zprostředkovaným kontaktem je nařízena karanténa v případě příznaků respirační choroby a to do doby odeznění příznaků.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Běloruské republiky

Karanténní opatření

 

přílohy

Usnesení vlády ze dne 23.4.2020 145 KB PDF (Acrobat dokument) 24.4.2020