česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové technologie při snižování rizika katastrof

Na pondělí 12. září připravila ČR, Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), Úřad OSN pro snižování rizika katastrof (UNDRR) a Evropská unie (EU) akci na vysoké úrovni zaměřenou na Nové technologie při snižování rizika katastrof. Primárním cílem byla diskuse a výměna zkušeností v této oblasti.
 

V první části jednání vystoupili Janez Lenarčič, komisař EU pro krizové řízení, Jagan Chapagain, generální tajemník IFRC, Mami Mizutori, zvláštní představitelka generálního tajemníka OSN pro snižování rizika katastrof, a Václav Bálek, stálý představitel ČR v Ženevě.

Expertní část jednání s odborníky z řad UNDRR, zambijského Červeného kříže, Společného výzkumného institutu Evropské komise a Hasičského záchranného sboru ČR se zabývala zejména konkrétním využitím nových technologií v praxi.

Následná diskuse byla zaměřena jak na digitalizaci a dnes již „tradiční“ technologie, jako jsou satelity či seismografy, tak na technologie nejmodernější na bázi umělé inteligence (AI), internetu věcí (IoT) či velkých dat (Big data). Zástupci států i mezinárodních organizací a expertů kladli důraz zejména na prevenci katastrof a minimalizaci jejich dopadů. Akce přispěla ke zvýšení viditelnosti a informovanosti na nadnárodní, národní a agenturní úrovni, jakožto i k přípravě závěrů Rady EU.

Zpráva je k dispozici online. (PDF, 168 KB)