česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

RLP: ČR vystoupila k Egyptu, politické participaci a Myanmaru/ Barmě

V debatě na úvod 24. zasedání Rady OSN pro lidská práva vyjádřila Česká republika své znepokojení nad násilím v Egyptě a Myanmaru/ Barmě a ocenila práci Vysoké komisařky OSN pro lidská práva zaměřenou na politickou participaci.

Ve vystoupení reagujícím na aktualizaci Vysoké komisařky OSN pro lidská práva odsoudila jménem ČR velvyslankyně Kateřina Sequensová násilnosti v Egyptě a vyzvala k nezávislému a transparentnímu vyšetření krveprolití a případů porušovaní lidských práv v zemi. "Naléhavě vyzýváme Egypt k obnovení demokratického pořádku a ustavení civilní vlády skrze inklusivní a transparentní politický proces v souladu s mezinárodními standardy," zaznělo v národním projevu ČR.

Česká republika rovněž ocenila pozornost, kterou úřad Vysoké komisařky věnuje právu na politickou participaci. Česká republika povazuje právo na politickou participaci za úhelný kamen naplňování lidských práv a základních svobod a připravuje během nynějšího zasedáni Rady pro lidská práva tematickou resoluci.

Na závěr svého prohlášení ČR vyjádřila znepokojení nad násilnostmi v Myanmaru/ Barmě a vyzvala Vysokou komisařku k dalšímu sledování situace v zemi, jakož i v dalších státech, jejichž transformační proces stále není možné považovat za nezvratitelný.

Česká republika se ve svém národním projevu připojila k prohlášení, které dříve během debaty přednesla Evropská unie.    

Plné znění vystoupení České republiky naleznete zde.

přílohy

hrc24_item_2_cz_final 27 KB DOC (Word dokument) 10.9.2013