česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ludvík Barabáš
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR uspořádala akci ke svobodám shromažďování a sdružování při 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva

ČR uspořádala dne 22. června ve spolupráci s partnerskými zeměmi a nevládními organizacemi doprovodnou akci ke svobodám shromažďování a sdružování.

Panelová diskuze Freedom of Peaceful Assembly and of Association in 2022 and Beyond: Contemporary Challenges and Opportunities se zaměřila na roli mandátu lidskoprávního experta OSN ke svobodám shromažďování a sdružování, tzv. zvláštního zpravodaje. Proběhla u příležitosti 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva, během kterého ČR spolu s dalšími partnerskými zeměmi předkládá rezoluci prodlužující zmíněný mandát o další tři roky.

V úvodu diskuze vystoupil Stálý představitel ČR Václav Bálek. Připomněl, že svobody shromažďování a sdružování patří k českým prioritám v Radě OSN pro lidská práva. Jejich ochrana „offline“ musí platit také „online“. To ČR prosazuje v aktuálně předložené rezoluci, která se mimo jiné zaměřuje na roli moderních technologií. Na akci promluvili také Stálí představitelé Litvy a Malediv, lidskoprávní velvyslankyně USA a zástupce Stálé představitelky Mexika.

Zástupkyně Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva Peggy Hicks představila aktuální výzvy spojené se svobodami shromažďování a sdružování, kam podle ní patří zneužívání nejasné legislativy spojené s moderními technologiemi, pomalé reakce na hrozby, technické kapacity občanské společnosti a větší zapojování technologických firem.

O konkrétním přínosu mandátu a jeho využívání v praxi hovořili zvláštní zpravodaj Clément Voulé, Francesca Restifo, zástupkyně nevládní organizace IBAHRI zaměřené na podporu lidskoprávním obhájcům, a Aleksandr Lokhmutov, ruský lidskoprávní obránce z nevládní organizace OVD-Info. Na konkrétních příkladech ukázali, jak mandát podporuje státy a nevládní organizace poradenstvím, právními analýzami, vodítky či sledováním konkrétních případů porušování těchto svobod. Zástupci nevládních organizací ocenili spolupráci se zvláštním zpravodajem.

Doprovodnou akci uspořádala Stálá mise ČR spolu se Stálou misí Litvy, ve spolupráci se Stálými misemi Indonésie, Malediv, Mexika a USA, nevládní organizací CIVICUS a za podpory Delegace EU. Akci podpořily nevládní organizace World Movement for Democracy, European Centre for not-for-profit law and International Centre for not-for-profit law.

 

Akce při 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva ke svobodám shromažďování a sdružování

Akce při 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva ke svobodám shromažďování a sdružování

Akce při 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva ke svobodám shromažďování a sdružování

Akce při 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva ke svobodám shromažďování a sdružování