česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UNOG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálý představitel Václav Bálek zvolen předsedou Rady OSN pro lidská práva pro rok 2023

Rada OSN pro lidská práva zvolila v pátek 9. prosince Stálého představitele ČR Václava Bálka jako svého předsedu pro rok 2023. V čele Rady tak poprvé v historii stane český zástupce.

Rada OSN pro lidská práva, hlavní lidskoprávní fórum OSN, zvolila své vedení pro příští rok. Jako svého předsedu vybrala Stálého představitele ČR Václava Bálka. Ten se ujme funkce 1. ledna 2023 a povede Radu po celý následující rok. Spolu s ním Rada jmenovala čtyři místopředsedy, a to Stálé představitele Bolívie, Gambie, Lucemburska a Malediv.

„Je to pro mě i pro Českou republiku obrovská čest a zároveň závazek,“ uvedl Stálý představitel Václav Bálek. Ve svém prvním projevu po zvolení připomněl českou historii a její provázanost s ochranou lidských práv. Během předsednictví plánuje podporovat preventivní mandát Rady, zapojovat různé aktéry do práce Rady a usilovat o lepší fungování jejích základních činností.

Předsednictví Rady představuje jednu z nejprestižnějších a nejviditelnějších rolí pro členské státy v OSN. Navíc je to vůbec poprvé, kdy bude český zástupce Radě předsedat. Mezi role předsedy patří například svolávání a řízení zasedání Rady, návrhy na jmenování lidskoprávních expertů působících v rámci OSN nebo zastupování Rady vůči veřejnosti a médiím.

Současně bude pokračovat české členství v Radě. Aktuální členské období ČR začalo v květnu 2022 a skončí v prosinci 2023.

Text vystoupení: HRC Organizational Session 09 12 2022 - Acceptance Speech (DOCX, 16 KB)