česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

RLP33: ČR zorganizovala debatu o svobodném prostoru pro občanskou společnost

Činnost svobodné občanské společnosti významně přispívá k zajišťování lidských práv, shodli se 23. září 2016 v Ženevě účastníci panelové diskuse na okraj 33. zasedání Rady pro lidská práva (RLP33). Tematickou diskusi o způsobech rozšiřování a obrany prostoru pro občanskou společnost uspořádala Česká republika společně s Kolumbií, Norskem a Úřadem vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR).

Akce (PDF, 227 KB) moderované Vladlenem Stefanovem z OHCHR se zúčastnili řečníci z ČR, Kolumbie a Kyrgyzstánu. „Naší skromnou ambicí je skrze tuto panelovou debatu upozornit na některé praktické aspekty obrany a propagace prostoru pro občanskou společnost v několika různých koutech světa,“ uvedl velvyslanec ČR Jan Kára úvodem akce, které se zúčastnilo přes 40 zástupců států a nevládních organizací. S úvodním slovem vystoupila rovněž velvyslankyně Kolumbie a velvyslanec Norska při OSN v Ženevě.

Řečníci nabídli různé pohledy na řešení výzev a problémů, kterým občanská společnost čelí, a sdíleli své zkušenosti z působení ve prospěch svobodného prostoru pro občanský aktivismus. Gabriela Svárovská (ČR) z Prague Civil Society Center představila činnost této nedávno vzniklé organizace a první zkušenosti z posilování občanské společnosti v post-sovětském prostoru. Právník a univerzitní profesor Rodrigo Uprimny (Kolumbie) nabídl pohled na roli občanské společnosti v mírovém procesu a usilování o národní usmíření. Aida Rustemovová (Kyrgyzstán), právní poradkyně International Center for Not-for-Profit Law, ilustrovala na konkrétních příkladech úspěšný boj kyrgyzských nevládních organizací proti návrhům zákonů omezujících občanskou společnosti v zemi.

 

Side event