česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České předsednictví v Radě Evropské unie začíná

Dnes začíná české předsednictví v Radě Evropské unie. Česká republika tak navazuje na Francii a na půl roku převezme pomyslné předsednické žezlo.

Dnešní půlnocí skočilo francouzské předsednictví v Radě EU. Bylo tak završené půlroční úsilí Francie řídit práci Rady, které bylo mimořádně ovlivněné ruskou agresí na Ukrajině. Na Francii nyní navazuje Česká republika, její partnerská země v rámci tzv. předsednického tria, do nějž patří ještě Švédsko. Úkolem České republiky bude na následujících šest měsíců určovat prioritní agendy jednání v rámci Rady EU, hledat kompromis mezi členskými státy a zastupovat Radu EU navenek.

České předsednictví se bude řídit politickými prioritami, které v sobě odrážejí program předsednického tria i současnou geopolitickou situaci, zejména ruskou invazi na Ukrajinu. Spolu se začátkem předsednictví byl také zveřejněný program českého předsednictví, který vedle politických priorit definuje vytyčené cíle v jednotlivých formacích Rady EU.

Předsednictví zahájí hned v jeho první den návštěva kolegia Evropské komise v Litomyšli, oficiální zahajovací koncert v České republice se pak uskuteční 8. července 2022 v pražském Rudolfinu. V Bruselu je slavnostní zahájení českého předsednictví naplánováno na 21. září 2022 v prostorách centra Bozar.

Celkem se v průběhu českého předsednictví uskuteční přes 320 politických akcí v České republice a více než 50 jednání na úrovni ministrů jak v Bruselu, tak Lucemburku. Mezi nejvýznamnější akce v České republice patří 14 neformálních ministerských Rad v Kongresovém centru Praha a říjnový neformální summit na Pražském hradě. Připraven je také bohatý doprovodný kulturní program.

Zdroj: https://czech-presidency.consilium.europa.eu/cs/aktuality/ceske-predsednictvi-v-rade-evropske-unie-zacina/