česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Stálá mise České republiky v Ženevě, Michal Kaplan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy "Vzpomínky na holocaust a přestavba archy Oskara Schindlera"

V Paláci národů v Ženevě byla 25. ledna slavnostně zahájena výstava "Vzpomínka a přestavba: zachránění archy Oskara Schindlera". Výstava byla uspořádána Nadací Löw-Beer & Schindler pod záštitou Stálé mise České republiky v Ženevě u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.

Daniel Löw-Beer sdílel příběh své rodiny, která vlastnila továrnu v Brněneci, která se později stala místem, kde Oskar Schindler zachránil 1200 Židů během druhé světové války. Nyní se Nadace Löw-Beer & Schindler snaží zachránit budovy před jejich zhroucením a přestavět je do muzea s názvem "Schindlerova archa". Více informací o projektu je k dispozici na stránkách www.arksfoundation.net. Další příběhy sdílela Eva Lustigová, která vzpomněla svého otce Arnoše Lustiga, světově známého spisovatele, který přežil holocaust a svůj život zasvětil jeho připomínání. 

Výstava byla součástí širších aktivit k památce obětí holocaustu, které organizvala Úřadovna OSN v Ženevě, Delegace Evropské unie a Stálá mise Izraele. Další výstava s názvem "Za hranicí povinnosti" byla věnována diplomatům, kteří zachránili Židy a získali uznání "Spravedliví mezi národy". Jedním z nich byl Vladimír Vochoč, československý konzul v Marseille, který falšoval pasy, aby pomohl Židům uniknout z nacisty ovládané Evropy. 

"Vzpomínky na holocaust a přestavba archy Oskara Schindlera"2
"Vzpomínky na holocaust a přestavba archy Oskara Schindlera"3
"Vzpomínky na holocaust a přestavba archy Oskara Schindlera"4