česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Michal Kaplan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ženevští krajané znovu uctili památku Jana Masaryka

V pondělí 14. září 2020, symbolicky v den výročí narození Jana Masaryka, se v Ženevě uskutečnila dlouho očekávaná událost. V rámci celkové rekonstrukce parku Rigot, který provádí Kanton Ženeva, došlo k přemístění a znovuodhalení pomníku Jana Masaryka ve tvaru otevřené knihy. Čeští a slovenští krajané, kteří našli v Ženevě a dalších částech Švýcarska druhý domov, při této příležitosti k pomníku umístili pamětní ceduli.  

Akci pořádala Nadace Jan Masaryk ve spolupráci s Besedou Slovan a diplomatickými misemi České republiky a Slovenska. Mezi čestnými hosty nechyběl pan Antonio Hodgers, prezident Republiky a Kantonu Ženeva, pan Jiří Oberfalzer, místopředseda Senátu České republiky, pan Tomáš Czernin, předseda Stálé komise Senátu ČR pro krajany žijící v zahraničí, paní Michaela Marksová, náměstkyně ministra zahraničních věcí České republiky, a pan Bonian Golmohammadi, generální tajemník WFUNA.  

Jan Masaryk byl nejen synem prvního československého prezidenta, významným diplomatem a ministrem zahraničních věcí Československa, ale také prvním předsedou Světové federace asociací spojených národů (WFUNA), která po druhé světové válce sídlila v Ženevě. Asi padesátka krajanů a diplomatických hostů si připomněla jeho humanistický odkaz a na rodinu Masaryků, která byla spjata se Ženevou, osobně zavzpomínala paní Libuše Paukertová-Leharová.
 

Památkník Jana Masaryka 2

 

Památník Jana Masaryka 3