česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: WTO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Václav Bálek předal pověřovací listiny ve WTO

Stálý představitel České republiky při OSN a ostatních mezinárodních organizacích v Ženevě velvyslanec Václav Bálek předal dne 4. října 2021 pověřovací listiny generální ředitelce Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala.
 

Při schůzce Ngozi Okonjo-Iweala ocenila roli EU ve WTO. S Václavem Bálkem se shodla na významu mnohostranného obchodního systému a potřebě dosáhnout konkrétních výsledků na nadcházející 12. ministerské konferenci. Václav Bálek poděkoval za úsilí, které v tom směru GŘ vyvíjí. Před organizací stojí komplexní výzvy. Členské země musí především najít vyvážené řešení v oblasti obchodu a zdraví, aby WTO přispělo k řešení této i budoucích světových zdravotních krizí. Ve vztahu k udržitelnosti je dále zásadní dosáhnout dostatečně ambiciózní dohody o subvencích v mořském rybolovu.

Velvyslanec Bálek informoval i o blížícím se předsednictví ČR v Radě EU, které bude příležitostí podpořit aktivity bloku a úsilí o zefektivnění WTO. Vyjádřil otevřenost případným podnětům ze strany GŘ Okonjo-Iweala a zájem o bližší spolupráci.