česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GENE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Digitální retreat členských států EU

Dne 19. září uspořádala Stálá mise ČR digitální retreat v CERN Globe pro členské státy EU.

Velvyslanec Václav Bálek ve svém projevu uvedl, že digitální technologie – od internetu po umělou inteligenci – mohou napomoct vytváření prosperující a inkluzivní společnosti pouze tehdy, pokud technické normy a normy podporují digitalizaci založenou právním státu, spravedlivé hospodářské soutěži, lidských právech a základních svobodách.

V panelové diskusi hovořily Sorina Teleanu (DiploFoundation) a Tereza Hořejšová (GFCE) o způsobu předkládání a přijímání technických standardů v Mezinárodní telekomunikační unii (ITU). Technické normy ITU podporují interoperabilitu, kvalitu služeb, inovace a konkurenceschopnosti. Mají však také širší důsledky, včetně geopolitických.

Náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Havrda, ředitel odboru kybernetické bezpečnosti MZV Richard Kadlčák a Scott Campbell z OHCHR, představili téma lidsko-centrického přístupu k digitálním technologiím. Vývoj standardů pro digitální technologie musí zohledňovat nejen technické a ekonomické důsledky, ale také bezpečnostní a etickou dimenzi, lidská práva, sociální začlenění a udržitelnost. Vedoucí divize konektivity a digitální transformace David Ringrose z ESVA vyjádřil k tématu digitální diplomacie.