česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Martin Bulánek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika členem Řídícího výboru Úmluvy o obchodu se zbraněmi

Závěrem sedmého zasedání smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT) byla ČR jmenována do Řídícího výboru na období 2021–2023. Společně s ní v tomto orgánu zasednou Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kostarika a Velká Británie. Českou delegaci vedl zástupce náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lukáš Prokeš.

Smlouva, kterou Česká republika ratifikovala podpisem prezidenta republiky dne 22. září 2014, vstoupila v platnost následně 24. prosince téhož roku. Jejím cílem je regulace mezinárodního obchodu s konvenčními zbraněmi, prevence zneužití zbraní a tím přispění k mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Konkrétněji zavazuje členské státy k monitorování dovozu, vývozu zbraní a k zajištění zamezení vývozu zbraní v situaci, kdy by exportem došlo k porušení mezinárodních závazků nebo by mohl být zneužit k porušování lidských práv.

Členem Řídícího výboru ČR byla již při samotném vzniku úmluvy. Vedle práce v tomto podpůrném orgánu ČR dlouhodobě podporuje implementaci Smlouvy 50 tis. USD ročně.