česky  english 

rozšířené vyhledávání
wto_entrance
Foto: (@MZV)

Světová obchodní organizace

Hlavním centrem mnohostranného obchodního systému je Ženeva, kde je sídlo Světové obchodní organizace (World Trade Organization, WTO), která je nástupcem Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT 1947).
 

Třemi oporami, na kterých stojí systém WTO, jsou řádná činnost v jednotlivých výborech a tvorba nových pravidel, řešení sporů mezi členy a transparentnost mezi členy ve smyslu možnosti vzájemného přezkumu jejich obchodních politik. WTO není formální součástí systému OSN.

Na Stálé misi Ženeva zpracovává agendu multilaterálních obchodních vztahů úsek WTO. Činnost WTO je mediálně nejčastěji spojována s plněním negociační funkce. Další funkce, označované jako řádná činnost, zůstávají v ústraní. Přitom se právě řádná činnost WTO a systém multilaterálních pravidel obchodu podílely na minimalizaci škod poslední hospodářské krize 2008 - 2009 a jejich význam se jasně ukazuje i v kontextu pandemie.

V organizační struktuře WTO je nejvyšším orgánem Ministerská konference, která se má scházet minimálně každé 2 roky. V mezidobí je nejvyšším orgánem Generální rada (GR), která se schází podle potřeby, a vykonává rovněž funkce Orgánu pro řešení sporů (DSB) a Orgánu pro přezkoumávání obchodní politiky členů (TPRB). Pod vedením GR působí Rada pro obchod zbožím (CTG), Rada pro obchod službami (CTS) a Rada pro obchodní aspekty práv k duševnímu vlastnictví (Rada pro TRIPS). V rámci CTG a CTS jsou ustaveny podřízené Výbory resp. Pracovní skupiny, které se věnují specifickým aspektům obchodních vztahů. Rada pro TRIPS nemá vytvořeny žádné podřízené orgány.

sídlo
Švýcarsko, Centre William Rappard, Rue Lausanne 154; 1211 Genève 21

ustaveno
1. ledna 1995 na základě závěrů Uruguayského kola mnohostranných obchodních jednání (UR)

členství
164 členů, 23 zemí jedná o přístupu

oficiální jazyky
angličtina, francouzština, španělština

rozpočet
197,2 mil. CHF (od r. 2013). Nulový meziroční nominální růst vyplývá z požadavku členů v reakci na globální hospodářskou situaci, a má být udržen i pro rozpočtové období 2022-2023. Podíl ČR ve výši 0,732% (2021) odpovídá podílu na světovém obchodu se zbožím a službami podle statistik Mezinárodního měnového fondu.

poslední zasedání Konference ministrů

MK11, 10. – 13. 12. 2017, Buenos Aires - Argentina

sekretariát
počet zaměstnanců k 31. 12. 2020 byl 645; Generální ředitelka - Dr. Ngozi Okonjo-Iweala (Nigérie) nastoupila dne 1. 3. 2021 své první čtyřleté funkční období (do 31. 8. 2025)

hlavní úkoly

  • administrace a implementace multilaterálních a plurilaterálních obchodních dohod
  • fórum pro multilaterální a plurilaterální obchodní jednání
  • řešení obchodních sporů mezi členy organizace
  • monitorování obchodní politiky jednotlivých členů
  • spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi

Česká republika na 12. Ministerské konferenci WTO v Ženevě

thumb

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který vedl delegaci ČR na konferenci ministrů Světové obchodní organizace (WTO) vyzdvihl na plenárním zasedání význam mnohostranných obchodních pravidel z pohledu středně velké a vysoce otevřené ekonomiky… více ►