česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

38. týden - 19. až 23. září

Během probíhajícího zasedání Rady OSN pro lidská práva (RLP) ČR vystoupila tento týden s národními projevy v debatách k situaci lidských práv Myanmaru, Etiopii, na Ukrajině a v Bělorusku. V roli předsednictví Rady EU stálý představitel Václav Bálek přednesl projev jménem EU27 k aktuálním lidskoprávním tématům. 

Společné prohlášení k participaci na politických a veřejných záležitostech připravené a přednesené ČR v rámci probíhajícího zasedání RLP získalo podporu dalších 62 zemí. 

Ve dnech 19. až 21. září probíhalo ve WTO další vyjednávací kolo společné iniciativy k usnadňování investic pro rozvoj. Vyjednávání, kterých se účastní více než stovka členů WTO, mají ambici dokončit práce na textu budoucí dohody do konce tohoto roku. 

Ve dnech 21. až 23. září se konalo 31. zasedání Výboru Evropské hospodářské komise (EHK) pro udržitelnou energetiku, v jehož rámci se uskutečnila akce Geneva Environment Network ve spolupráci s CZ PRES k nadcházející ministerské konferenci Životní prostředí pro Evropu (EfE). Proces EfE byl zahájen v roce 1991 v Dobříši z iniciativy tehdejšího ministra životního prostředí Josefa Vavrouška a stal se impulsem mnoha úspěchů v oblasti ochrany životního prostředí v Evropě, mimo jiné k přijetí řady mezinárodních úmluv. Na akci, která si historii EfE v Ženevě připomínala, vystoupili výkonná tajemnice EHK O. Algayerová, náměstek MŽP J. Dusík, velvyslanec V. Bálek, tajemník konference v Dobříši J. Kára a další.