česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

39. týden - 27. září až 1. října

Pokračuje 48. zasedání Rady pro lidská práva, kde ČR ve středu oficiálně předložila rezoluci k rovné participaci na politických a veřejných záležitostech.

Spolu s ostatními členskými státy ČR předložila také rezoluce EU k lidskoprávní situaci v Afghánistánu, Burundi a mandátu zvláštní/ho zpravodaje/ky k dopadům klimatické změny na lidská práva

Jemenská humanitární organizace The Jeel Albena Association for Humanitarian Development je vítězem ceny Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Nansen Refugee Award 2021 za podporu desítek tisíc lidí vysídlených v důsledku konfliktu v zemi. 

Končí ženevské přípravy na zasedání 1. výboru OSN, jednání se přesouvají do New Yorku. ČR se při vyjednávání intervencí jménem EU a jejích členských států soustředila zejména na kybernetický prostor.

V Lyonu odstartovala výstavba Akademie Světové zdravotnické organizace (WHO), která zahájí svou činnost spočívající v celoživotním vzdělávání zdravotnických pracovníků, úředníků apod. v roce 2024. Její ředitelkou byla jmenována Dr. A. Buzynová, bývalá vyslankyně WHO pro multilaterální záležitosti. Francie do zařízení investuje 120 mil. EUR.

Veřejné fórum Světové obchodní organizace (WTO) je každoročně příležitostí k otevřené diskusi o aktuálních mezinárodně-obchodních tématech. Letos se zástupci podnikatelského sektoru jasně vyjádřili pro reformu WTO, která by zajistila modernizaci obchodních pravidel a obnovila jejich vymahatelnost. Mnohostranný obchodní řád je zárukou stability a předvídatelnosti mezinárodního podnikatelského prostředí. 

V Evropské hospodářské komisi (EHK) se konalo zasedání smluvních stran Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer (Úmluva o vodách). Segment na vysoké úrovni byl zaměřen na „vodu a mír“. 

Světová meteorologická organizace (WMO) vydala zprávu o klimatických indikátorech ve vztahu k udržitelnému rozvoji. Cílem zprávy je prokázat souvislost mezi globálním klimatem a cíli udržitelného rozvoje. Zpráva vyzývá k posílení mezinárodní spolupráce