česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Photo credit: Dean Calma/IAEA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Ivo Šrámek zvolen předsedou Rady guvernérů MAAE na období 2022-2023

Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii zvolila dne 3. října 2022 aklamací velvyslance Ivo Šrámka předsedou Rady guvernérů na období 2022–2023. Ve funkci nahradil J.E. Hama Sangwooka, guvernéra Korejské republiky. 

Velvyslanec Ivo Šrámek, guvernér a stálý představitel ČR při mezinárodních organizacích ve Vídni, byl zvolen předsedou Rady guvernérů za Východoevropskou regionální skupinu. Stalo se tak poprvé v historii ČR i Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která byla založena v roce 1957. Stojí za to poznamenat, že úplně prvním předsedou Rady guvernérů byl právě v roce 1957 Dr. Pavel Winkler (Československo). To ilustruje velmi dlouhou a úspěšnou národní historii mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření a dlouhodobou spolupráci mezi ČR a MAAE. 

MAAE je specializovanou mezinárodní organizací spadající do systému OSN se sídlem ve Vídni, která stanovuje a dohlíží na pravidla pro mírové využívání jaderné energie. Hlavním orgánem MAAE je Generální konference (zasedání zástupců všech 175 členských států), která se schází jednou ročně. V mezidobí její pravomoci přecházejí na Radu guvernérů o 35 členech. Funkční období guvernérů je dvouleté a jsou voleni na základě spravedlivého regionálního zastoupení podle regionálních skupin. ČR byla zvolena členem Rady guvernérů v září 2021. Každoročně guvernéři volí předsedu, jehož funkční období je 12 měsíců. Post předsedy rotuje mezi regionálními skupinami.

 

Galerie


Chair of the IAEA BoG