česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Vídeň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České předsednictví v Radě EU slavnostně zahájeno ve Vídni v rytmu swingu

V pořadí druhé předsednictví ČR v Radě EU zahájil ve Vídni v rytmu swingu orchestr Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V majestátních prostorách Vídeňské radnici hosty přivítali primátor Michael Ludwig, velvyslanec a stálý představitel ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni Ivo Šrámek a chargé d'affaires Velvyslanectví ČR v Rakousku Jakub Novák. 

Slavnostní zahájení předsednictví ČR v Radě EU doprovodil orchestr Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, vynikajících interpretů světového a československého raného a vrcholného swingu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Vystoupení zakončila swingová interpretace hymny Evropské unie.  

Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkovatelská, politická a reprezentační. Rotační předsednictví je významným nástrojem rovnováhy moci mezi členskými státy a institucemi EU. Symbolizuje rovnost mezi členskými státy bez ohledu na jejich velikost, geografickou polohu či datum vstupu do EU. Ostatní instituce EU předsedající členský stát respektují jako partnera reprezentujícího celou Radu. Česká republika se jako předsedající země stane na šest měsíců středobodem EU a v řadě oblastí mezinárodní politiky i hlavním reprezentantem EU ve vztahu ke třetím zemím.

Mottem půlroku českého předsednictví je „Evropa jako úkol“. Tato věta odkazuje k myšlenkám prvního prezidenta Československa, a následně i České republiky, Václava Havla z roku 1996. Od té doby se Evropa změnila, má nové úlohy a výzvy, ale zvolené motto chápeme nejen jako příležitost ke společné reflexi, ale především jako výzvu k přijetí zodpovědnosti a rozhodnému jednání na základě hodnot, které nám ukládá svědomí. Chceme-li v tomto historickém okamžiku obstát, je naším úkolem Evropu nově promyslet, přebudovat a posílit.

Česká republika se během svého předsednictví zaměří na pět úzce provázaných prioritních oblastí: Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny; Energetická bezpečnost; Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru; Strategická odolnost evropské ekonomiky; Odolnost demokratických institucí. Těmto prioritám se ve svém vystoupení věnoval mimo jiné i velvyslanec a stálý představitel ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni Ivo Šrámek.

Bližší informace o probíhajícím předsednictví ČR v Radě EU můžete sledovat na www.EU2022.CZ

přílohy

Vystoupení velvyslance Ivo Šrámka, zahájení CZPRES 2022,... 193 KB PDF (Acrobat dokument) 6.7.2022

Galerie


CZPRESS 2022