česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © OSCE
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Priority rakouského předsednictví OBSE

Rakouský úřadující předseda OBSE a ministr zahraničních věcí Rakouska Sebastian Kurz vyzdvihl tři základní výzvy, jimž OBSE a její účastnické státy aktuálně čelí: komplexní krize a konflikty, fundamentální nedostatek vzájemné důvěry a alarmující fenomén rostoucí radikalizace a násilného extrémismu, zejména mezi mladými lidmi.

OBSE, jakožto organizace sdružující 57 účastnických států s přibližně 1,2 miliardou obyvatel se svými dlouhodobými zkušenostmi v oblasti facilitace a mediace má dle ministra Kurze potenciál poskytnout nezbytné nástroje k podpoře deeskalace a dosažení životaschopných politických řešení konfkitků v oblasti, včetně konfliktu na Ukrajině. Kurz zdůraznil, že pro efektivní reakci na aktuální výzvy a hrozby je nutné posílit kapacity organizace ve všech jejích třech dimenzích.

Rakousko jakožto nová předsednická země OBSE podpoří veškeré úsilí a snahy překonat dělící linie mezi účastnickými zeměmi. Zároveň bude Rakousko pokračovat ve snahách předcházejícího německého předsednictví podpořit i neformální a alternativní komunikační kanály ke zlepšení vzájemného porozumění a důvěry. Rakousko například uspořádá sérii akcí zaměřených na boj s terorismem a prevenci radikalizace, zejména mezi mladými lidmi - tématem by se mimo jiné mělo zabývat i neformální setkání ministrů v červenci 2017.

Situace v oblasti kontroly konvenčního zbrojení je dle ministra Kurze neudržitelná a je potřeba zahájit smysluplný dialog ke kontrole zbrojení a opatřením pro budování důvěry a bezpečnosti. Tyto kroky jsou nezbytné k zajištění stability, předvídatelnosti a transparentnosti ve vojenské oblasti. Rakouské předsednictví se také chce věnovat rostoucí ekonomické fragmentaci v prostoru OBSE a posílit ekonomickou konektivitu. Mimořádnou důležitost v rámci komplexního přístupu OBSE k bezpečnosti přikládá také lidskoprávní dimenzi, zahrnující lidská práva a základní svobody, demokracii a vládu práva.