česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

30. Ekonomické a environmentální fórum OBSE v Praze

Ve dnech 8. až 9. září 2022 se v Praze uskutečnilo Ekonomické a environmentální fórum Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Tématem jubilejního 30. ročníku byla podpora bezpečnosti v regionu OBSE prostřednictvím udržitelné hospodářské obnovy po pandemii COVID-19.

Fórum v Černínském paláci zahájili polský ministr zahraničních věcí a úřadující předseda OBSE Zbigniew Rau, ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský a generální tajemnice OBSE Helga Maria Schmid.

Téma války a její vliv na ekonomickou a environmentální dimenzi OBSE prostupovalo celým fórem. Výjimkou nebyl ani projev ministra Lipavského, který zdůraznil, že ruská válka na Ukrajině silně ovlivňuje aktivity celé organizace. O dopadech války mluvil v úvodní řeči také náměstek ukrajinského ministerstva energetiky Jaroslav Demčenkov. Podle náměstka Demčenkova neexistuje jiná možnost než obnova Ukrajiny v duchu udržitelného rozvoje.

Česká republika společně se skupinou přátel OBSE k životnímu prostředí, jejímž je zakládajícím členem, uspořádala akci na okraj s názvem “Bezpečnostní důsledky změny klimatu v jihovýchodní Evropě: přínos OBSE a České republiky ke klimatické odolnosti regionu“. Téma zelené diplomacie patří mezi priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na akci mimo jiné vystoupili Jan Dusík, náměstek pro řízení sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí ČR, a Hana Volná z Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci Ministerstva zahraničních věcí ČR, která s účastníky sdílela zkušenosti České republiky se snižováním rizika katastrof.