česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Českoslovenští občané v lágrech „Souostroví Gulag“

(Archivní článek, platnost skončena 17.04.2021.)

Do SSSR uprchly v letech 1939–1941 tisíce čs. občanů, především z Maďary okupované Podkarpatské Rusi. Očekávali bratrské přijetí, namísto toho však byli až na výjimky jako „špióni“ zatčeni, odsouzeni k mnohaletým trestům a posláni do některého z táborů „Souostroví Gulag“ za polárním kruhem, na Sibiři, Dálném východě nebo ve Střední Asii

Podobným způsobem byli postiženi i mnozí z příslušníků české menšiny, žijící v SSSR, včetně komunistů, nebo krajanů na okupované Volyni. V lágrech skončili i někteří příslušníci čs. vojenské jednotky zajatí Rudou armádou v Polsku. Na pět set čs. občanů a českých krajanů se v roce 1940 ocitlo mezi obětmi Katyňského masakru.  

Po napadení SSSR Německem a uzavření příslušných smluv s čs. exilovou vládou v Londýně byla pro čs. občany vyhlášena amnestie. Ta však byla v praxi uplatňována laxně a mnozí byli z lágrů propuštěni teprve v letech 1942–1943. Do čs. vojenské jednotky v Buzuluku přijížděly transporty zbídačených mužů a žen, pro něž se vstup do armády stal jedinou šancí přežít. Mnozí z nich pak položili v boji za porážku nacismu své životy. Počet československých obětí stalinských koncentračních táborů jde do tisíců a není dodnes spolehlivě vyčíslen.   

 

JUDr. Karel Goliath (1901–1985)
Jako student patřil k zakládajícím členům Komunistické strany Československa. V roce 1927 z ní však vystoupil a stal se kritikem stalinismu z levicových pozic. Po okupaci českých zemí odešel do Polska, kde vstoupil do čs. vojenské jednotky. V září 1939 padl do sovětského zajetí. Počátkem listopadu téhož roku byl se skupinou čs. vojáků zatčen NKVD a odsouzen za „špionáž“. V roce 1942 byl propuštěn a vrátil se k jednotce, avšak po několika měsících došlo k jeho novému zatčení. Sovětský režim jej věznil v Gulagu až do roku 1955. Po návratu do Československa byl komunisty dále perzekvován. 

Galerie


Чехословацкие граждане в лагерях «Архипелага ГУЛАГ»