česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pražské povstání

(Archivní článek, platnost skončena 08.05.2021.)

Vystoupení proti německým okupantům, kteří plánovali zničení české metropole, vypuklo proti plánům odboje o dva dny dříve 5. května 1945. 

Nejdříve probíhaly demonstrace, které brzy přešly do ozbrojeného odporu především v boji o budovu rozhlasu. Politicky řídila povstání Česká národní rada, vojenským velitelem povstalců byl hrdina čs. legií v Rusku v letech 1. světové války generál Karel Kutlvašr. Pražané postavili v městě na 1 600 barikád, zmocnili se několika obrněných vlaků a tanků a také množství pancéřových pěstí proti německým obrněncům, ale proti městu zaútočily početné jednotky SS z venkova, které se dopouštěly četných zločinů proti civilistům. Odpoledne 8. května však německá posádka v Praze kapitulovala. Druhý den ráno dorazili do města tankisté 1. ukrajinského frontu, kteří pomohli zlikvidovat poslední odpory jednotek SS. Povstání, ve kterém zahynulo za pět dní 3 000 Čechů, je největší bitvou českého národa na svém území ve 20. století. Další tisíce českých bojovníků v té době padlo v bojích s nacisty na českém venkově. 

Hrdina dvou světových válek
Ve 24 letech velel jako podplukovník nejlepšímu pluku čs. legií v Rusku! Karel Kutlvašr se narodil 27. ledna 1895 v Michalovicích u Havlíčkova Brodu jako šesté dítě v selské rodině. Již v srpnu 1914 vstoupí v Rusku do České družiny. Vynikne jako rozvědčík, v bitvě u Zborova, kde padne jeho bratr, bude raněn. Již ve 33 letech se stane v Československu jedním z nejmladších generálů. Jako velitel Pražského povstání však upadne u sovětských i českých komunistů do nemilosti. V květnu 1949 byl degradován na vojína a odsouzen na doživotí. Z vězení se vrátil díky amnestii v květnu 1960 ve špatném zdravotním stavu. S minimálním důchodem pracoval jako noční vrátný. Zemřel náhle 2. října 1961 v nemocnici v náručí lékaře, jehož otec bojoval po jeho boku v ruských legiích…  

Galerie


Пражское восстание