česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připojení Podkarpatské Rusi k SSSR

Dne 8. května 1944 podepsal v Londýně úřadující ministr zahraničí československé exilové vlády Hubert Ripka se sovětským velvyslancem V. Lebeděvem „Dohodu o poměru mezi československou správou a sovětským vrchním velitelem po vstupu sovětských vojsk na československé území“, v níž se jednoznačně konstatovalo, že jakmile některá část osvobozeného Československa přestane být pásmem válečných operací, československá vláda tam převezme plný výkon veřejné moci. 

Sovětský diktátor Stalin však svého malého partnera považoval více za válečnou kořist než za spojence. Dokladem toho je osud československé vládní delegace ministra Františka Němce a Velitelství osvobozeného území bývalého legionáře generála Antonína Hasala na Podkarpatské Rusi. Oba orgány dorazily do Chustu koncem října 1944. Zde však od prvního dne tvrdě vládla pod taktovkou generála Mechlise NKVD, která zde v listopadu 1944 pod bodáky zorganizovala zmanipulovaný sjezd národních výborů, žádající připojení země k SSSR. Českoslovenští představitelé museli odtud za pár týdnů odejít a v červnu 1945 byla čs. vláda donucena souhlasit s anexí celého území Sovětským svazem. 

 

Nepohodlný svědek 

Vasil Kiš se narodil 17. listopadu 1920 v Poroškově na Podkarpatské Rusi a po její okupaci horthyovci uprchl v červenci 1940 do Sovětského svazu, kde jej všemocná NKVD poslala jako „špiona“ na tři roky do sibiřských lágrů nucených prací. 

V únoru 1943 směl odejít k čs. jednotce. V říjnu 1944 byl vysazen jako velitel desantu „Jan Kozina“ do protektorátu. Po rozbití výsadku a dramatickém přesunu z Žatecka na Chrudimsko vytvořil úspěšný Partyzánský pluk gen. Ludvíka Svobody. Po válce se do rodného kraje, který se ocitl v rukou NKVD, již nevrátil. Zůstal v Čechách a odešel do civilu jako kapitán. Po únoru 1948 odmítl negativně svědčit ve vykonstruovaném procesu proti generálu Píkovi. Sám se proto ocitl jako nepohodlný svědek své doby ve vězení. Zemřel v ústraní 23. listopadu 1986 v Teplicích. 

Galerie


Присоединение Подкарпатской Руси к СССР