česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Těžké boje o Moravskou Ostravu

Ostravská operace ve dnech 10. března – 5. května 1945, které se po boku jednotek 4. ukrajinského frontu Rudé armády zúčastnila 1. čs. tanková brigáda v SSSR s 65 tanky T-34 a také letci 1. čs. letecké smíšené divize v SSSR na stíhacích letounech La-5 a La-7 i bitevnících Il-2, sledovala za cíl průnik z polského Slezska na severní Moravu k Moravské Ostravě, která byla vždy významným průmyslovým centrem. 

Při plánování útoku byly proto vzaty do úvahy i skutečnosti, že hlavní cíl operace má obrovský význam pro poválečnou obnovu Československa nesmí být vážně poškozen. Bylo též nutno počítat se silnou obranou Němců, především z útvarů 1. tankové armády, kteří mohli využít pohraniční opevnění z předmnichovské republiky. Boje byly tuhé a čs. tanková brigáda v nich ztratila 50 tanků! Přesto se Ostravu, do které vnikli českoslovenští vojáci spolu s jednotkami sovětské 128. gardové střelecké divize 30. dubna 1945, podařilo zachránit! Operace vyvrcholila dalším postupem na Moravu, kde boje pokračovaly až do definitivní německé kapitulace. 

Osvobozoval Kyjev i Ostravu
Josef Buršík se narodil 11. září 1911 v obci Starý Postřekov v západních Čechách. Před nacistickou okupací se přes Polsko dostal do Sovětského svazu, kde v únoru 1942 patřil v Buzuluku mezi první příslušníky čs. jednotky. Bojoval u Sokolova, absolvoval sovětské tankové učiliště v Tambově a jako jeden z prvních se probil se svou tankovou rotou do centra Kyjeva, za což byl v prosinci 1943 vyznamenán Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského Svazu a Leninovým řádem. Po únoru 1948 byl však komunistickým režimem uvězněn, ale podařilo se mu uprchnout a s manželkou musel odejít tajně za hranice. Své dvě dcery uviděl až v roce 1963. Žil v Anglii a v roce na protest proti okupaci ČSSR roku 1968 vrátil sovětské ambasádě svá vyznamenání. Zemřel 30. června 2002 v Northamptonu,  

 

Galerie


Тяжелые бои за Моравскую Остраву