česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vznik československé vojenské jednotky v Polsku v roce 1939

Dne 30. dubna 1939 byla v jeho budově založena „Zahraniční vojenská skupina československá“.

Krátce po okupaci zbytku českých zemí v březnu 1939 zaplavili polská města Krakov a Katovice tisíce českých uprchlíků. Šlo především o osoby, které mohly být nacistickým režimem perzekvovány za své politické postoje a rasový původ. Nechyběli mezi nimi ale ani vojáci, kteří hodlali za osvobození své vlasti bojovat se zbraní v ruce. Oporu našli na dosud fungujícím čs. konzulátu v Krakově, který konzul Vladimír Znojemský, bývalý legionář, odmítl odevzdat německým diplomatům.  

Dne 30. dubna 1939 byla v jeho budově založena „Zahraniční vojenská skupina československá“. Poměry v Polsku čs. vojákům zpočátku příliš nepřály. Vedení zahraničního odboje se je proto snažilo odesílat na Západ. Od května do poloviny srpna 1939 odjelo do Francie na 1 200 čs. vojáků. Od června se však poměr polských úřadů k čs. vojákům měnil. Polská armáda projevila zájem o čs. specialisty, především letce. Do konce srpna 1939 jich do polského letectva vstoupila téměř stovka. Počátkem srpna 1939 byla uzavřena dohoda o výstavbě čs. jednotky a transporty do Francie byly zastaveny. Dne 3. září 1939 vydal polský president dekret o vzniku České a slovenské legie. Čs. vojáci zasáhli okrajově i do obranných bojů. Většina z nich se však ocitla na území okupovaném Rudou armádou a byla zajata.  

 

Ludvík Svoboda
Narodil se 25. listopadu 1895 v Hroznatíně. V letech 1. světové války byl důstojníkem čs. legií v Rusku. Účastnil se bojů proti Ústředním mocnostem a později proti bolševikům na Sibiři. V meziválečné době byl důstojníkem čs. armády z povolání. Za hranice odešel počátkem června 1939 a převzal velení čs. jednotky formující se v Krakově. Spolu s většinou svých vojáků jej v září 1939 zajala Rudá armáda. Roku 1941 zůstal v SSSR, aby řídil výstavbu čs. jednotek na východní frontě. V dubnu 1945 se stal ministrem národní obrany. Podpořil komunistický převrat v únoru 1948. V 50. letech byl perzekvován, poté co jej Sověti označili za nedůvěryhodnou osobu. Na jaře 1968 došlo k jeho zvolení prezidentem republiky. Funkci zastával do roku 1975. Zemřel 20. září 1979.

Galerie


Создание чехословацкого воинского подразделения в Польше в 1939 году