česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

1. čs. samostatná brigáda v SSSR při osvobození Kyjeva

(Archivní článek, platnost skončena 24.04.2021.)

Výnosem československého exilového ministerstva národní obrany z 18. května 1943 bylo nařízeno sloučení 1. čs. samostatného polního praporu v SSSR a 1. čs. záložního pluku SSSR.

Místem formování 1. čs. samostatné brigády v SSSR se stalo město Novochopersk ve Voroněžské oblasti. Dne 30. září až 6. října 1943 brigáda navagonovala v Novochopersku a ve druhé polovině října se přesunula na předmostí na západním břehu Dněpru. Jako záloha velitele 38. armády genplk. K. S. Moskalenka měla zabránit nepříteli proniknout k přechodům přes Dněpr u Svaromje. Brigádě velel plukovník Ludvík Svoboda a ve stavu měla 3309 mužů.

Dne 3. listopadu 1943 byla zahájena sovětská ofenzíva na Kyjev. Dělostřelecké přípravy se zúčastnilo i dělostřelectvo čs. brigády. V noci z 3. na 4. listopad se čs. brigáda přesunula do jižní části předmostí a 5. listopadu kolem 13.00 vyrazila do útoku. V útoku pokračovala i v noci. Za svítání 6. listopadu dosáhla západního břehu Dněpru jihovýchodně od předmostí Telečka jako jedna z prvních spojeneckých jednotek. Při útoku na Kyjev padli z československých vojáků dva důstojníci, dva poddůstojníci a 26 vojínů.

Výnosem presidia Nejvyššího sovětu SSSR byla brigáda vyznamenána řádem Suvorova II. stupně a jeho dalším výnosem z 21. prosince 1943 obdrželi tři příslušníci brigády, Josef Buršík, Antonín Sochor a Richard Tesařík, Řády Lenina, medaile Zlaté hvězdy a tituly Hrdiny Sovětského svazu.

 

Josef Buršík (11. 9. 1911 – 30. 6. 2002)

Narodil se v Postřekově na Chodsku. Jako záložní důstojník se účastnil mobilizace v roce 1938. Po německé okupaci Československa odešel v létě 1939 do exilu do Polska, kde vstoupil do čs. legionu. Po porážce Polska byl internován v SSSR. Po vzniku Čs. jednotky v SSSR se zúčastnil boje u Sokolova a při osvobození Kyjeva velel rotě tanků. V bojích v Karpatech a u Ostravy velel praporu tankové brigády. Po válce studoval v Moskvě. Kvůli propuknutí tuberkulózy odešel z armády. V roce 1949 byl na základě smyšlených obvinění odsouzen komunisty na 10 let, podařilo se mu ale uprchnout do exilu ve Velké Británii, kde zemřel v roce 2002.

Galerie


1-я чехословацкая отдельная бригада в СССР при освобождении Киева