česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Cesta do Gulagu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta do Gulagu

(Archivní článek, platnost skončena 03.03.2021.)

3. března 2020 se v Muzeu historie GULAGu konalo setkání se zakladatelem společnosti Gulag.cz Štěpánem Černouškem a archeologem Lukášem Holatou, kteří hovořili o expedicích do opuštěných táborů GULAGu a způsobech zpracování nalezených dat a artefaktů. V průběhu večera se uskutečnilo promítání dokumentárního filmu Cesta do Gulagu (Česko, 2019, 31 minut) o třetí expedici týmu Gulag.cz k pozůstatkům opuštěné železnice Salechard-Igarka, tzv. „Mrtvé cesty“. Účastníci expedice v září 2013 tři týdny hledali opuštěné tábory podél zbytků železnice v Turuhanské oblasti Krasnojarského kraje. 

Česká společnost Gulag.cz už deset let dokumentuje opuštěné tábory GULAGu v bývalém Sovětském svazu, čímž se snaží přilákat k tomuto tématu zájem veřejnosti za pomoci nejnovějších technologií. V rámci čtyř expedicí Češi nashromáždili spoustu materiálů, výsledkem čehož jsou panoramatické záběry, 3D modely předmětů a táborů a prohlídky ve virtuální a rozšířené realitě. 

O tom se povídalo hostům akce, kterých přišlo tolik, že organizátoři museli přesunout část návštěvníků do kavárny Muzea historie GULAGu, kde bylo zajištěno přímé vysílání akce. Po promítání filmu, které publikum přijalo vřele a vděčně, proběhla živá diskuze o daném tématu. Na konci programu mohli návštěvníci vyzkoušet virtuální realitu a za pomoci speciálního zařízení uvidět pracovní tábor, jehož 3D model byl zpracován na základě materiálů, které byly nasbírány během expedice k „Mrtvé cestě“.

Partneři akce: Gulag.cz, Memoriál, České centrum Moskva

Galerie


cesta do gulagu