česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus - situace v Rusku ke dni 2.6.2020

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2019.)

Ke dni 2.6. je podle oficiálních statistik celkový počet nakažených v Rusku 423 741, z toho v Moskvě 185 374 a v Sankt Peterburgu 16 689, nových případů za poslední den je 8 863 (Moskva: + 2 286; Sankt Peterburg: + 376) a úmrtí celkem 5 037. Po Moskvě a Sankt Peterburgu jsou nejvíce zasaženy: Moskevská oblast (40 455), Nižněnovgorodská oblast (10 503), Sverdlovská oblast (6 024) a Dagestán (5 228). Bylo provedeno více než 11,1 mil. testů

Situace v Rusku

Prezident RF 12.5. ukončil nepracovní dny, zodpovědnost za postupné uvolňování opatření v regionech leží na místních gubernátorech podle lokální situace. Základními ukazateli k uvolňování mají být 50% kapacita volných lůžek pro pacienty s koronavirem, denní počet testů vyšší než 70 na 100 tis. obyvatel a index šíření nákazy nižší než 1. 

Až do odvolání je omezen vstup na území RF osobám bez ruského občanství. Omezení se netýká osob s trvalým pobytem v RF, akreditovaných pracovníků (a rodinných příslušníků) zahraničních diplomatických a konzulárních úřadů, mezinárodních organizací a oficiálních představitelů jiných zemí v RF. Omezení se rovněž netýká řidičů mezinárodní automobilové, letecké, lodní a železniční přepravy, oficiálních delegací, humanitárních případů a leteckých tranzitů bez vízového režimu.

Vízová oblast a pracovní povolení

Do 15.6. se cizincům víza na území Ruska neprodlužují. 

Období od 13.3. do 15.6. se cizincům v Rusku nebude započítávat do běžící lhůty pro vypršení víz, pracovních povolení, povolení k pobytů a dalších dokumentů. Platnost víz a dalších dokumentů je automaticky prodloužena do 15.6.

Rusko vydává nová pracovní povolení, ale momentálně nepřijímá dokumenty k prodloužení víza na základě těchto nově vydaných pracovních povolení. Víza se cizincům v daný okamžik prodlužují pouze pro účel vycestování z Ruska.  

Konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Moskvě je pro veřejnost uzavřen. V daný okamžik se vízové a konzulární služby neposkytují (Czech POINT, ověření podpisu, ověření překladu, apod.).

Elektronická povolení pro cesty soukromou a veřejnou dopravou v Moskvě

Od 13.4. lze v Moskvě a Moskevské oblasti podávat žádosti na vystavení elektronického povolení pro cesty soukromou a veřejnou dopravou po městě, a to na stránkách mos.ru, odesláním SMS na číslo 7377 nebo telefonicky na čísle +7 495 777 77 77.  Pro přesun zatím povolení není potřeba.

Zbývající cestovní možnosti v Rusku/mimo Rusko

Nejbližší lety s Aeroflotem: Moskva – Frankfurt (5.6.), Moskva – Praha (7.6.). Cesta z ČR do Ruska zatím není možná ani pro držitele pasů s business vízy.

Zákaz vstupu cizincům na území Ruska byl dne 29.4. prodloužen na dobu neurčitou.

 Od 30.4. je umožněno jednorázově opustit Rusko občanům, kteří mají druhé státní občanství (z toho jedno ruské), povolení k obytu v zahraničí nebo jiný doklad potvrzující právo na trvalý pobyt v zahraničí. 

Ruské hranice jsou uzavřeny od 30.3. na dobu neurčitou.

Mezinárodní tranzit v Moskvě je možný do 24 hodin po příletu a po předložení letenky do následné destinace.

Lety ČSA Moskvy-Praha pozastaveny. Aeroflot pozastavil prodej letenek do mezinárodních destinací do 31.7., s výjimkou občasných letů do Frankfurtu/Vídně/Budapeště.

Ruský nízkonákladový dopravce Pobeda obnoví lety na území Ruska ke dni 1.6.

Přestože pravidelné letecké spojení prozatím nebylo obnoveno, objevují se ad hoc lety do Prahy či okolních letišť (Frankfurt, Vídeň, Budapešť) kromě Aeroflotu také na stránkách společností Belavia, Uralskie, Wizzair, nicméně tyto lety byly v minulosti opakovaně rušeny.

Na Velvyslanectví České republiky v Moskvě je vízová / pobytová činnost i nadále zcela pozastavena, a to včetně žádostí za účelem studia.

Podmínky přejezdu/přeletu směrem z Ruska (opačným směrem nelze kvůli uzavřeným ruským hranicím!):

  • Bělorusko – pro přejezd je nutné mít již dříve vydané a stále platné vízum; přejezd autem možný do 48 hodin (opustit území je nutné do půlnoci následujícího dne po příjezdu), letecký tranzit je možný do 24 hodin
  • Polsko – přejezd autem možný do 12 hodin (tento stav platí do 15.6.);
  • Litva a Lotyšsko – před přejezdem je nutné notifikovat Velvyslanectví ČR v příslušné zemi, při přejezdu Litvou je udělen policejní doprovod (tento stav platí do 9.6.).
  • Existuje možnost přejet ze Sankt Peterburgu autobusem do Helsinek (http://skandinavia.spb.ru/ ) a odtud pak letecky do některé sousední země (https://www.mzv.cz/helsinki/cz/zpravy_a_udalosti/informace_k_navratu_do_ceska.html)

Občané ČR i cizinci s povolením vstupu na území ČR mají tři možnosti příjezdu do ČR:

  • nástup 14denní karantény nebo
  • předložení potvrzení o absolvování testu vydané lékařem či orgánem ochrany veřejného zdraví potvrzující, že u nich byl proveden test na přítomnost COVID-19 s negativním výsledkem. Test nesmí být starší než čtyři dny a zajišťuje si ho osoba sama na vlastní náklady – vzor formuláře lze nalézt na stránkách MV ČR
  • od 1.5. lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit krajské hygienické stanici potvrzení o negativním PCR testu absolvovaném na území.

Opatření a omezení přijatá k zamezení šíření nákazy v Rusku

Rusko definovalo tři fáze postupného uvolňován opatření. V první fázi budou povoleny procházky a venkovní sportovní aktivity max. ve dvou, otevření obchodů s prodejní plochou do 400 m2 s omezením počtu zákazníků (1 osoba na 4 m2) a provozoven služeb. Ve druhé fázi svou činnost obnoví obchody s plochou do 800 m2, pouliční prodej a většina vzdělávacích organizací (bez upřesnění), se zachováním koncentrace zákazníků 1 osoba na 4 m2. Ve třetí fázi se obnoví práce živnostníků a sektoru služeb, hotely, restaurace a zbývající vzdělávací zařízení. U všech etap se předpokládá ochrana rizikových skupin (starších 65 let, chronicky nemocných, nošení masek, dodržování odstupu). Aktivace opatření je v kompetenci vedení oblastí, nicméně závisí na epidemiologické situaci.

Opatření v oblasti obchodu a služeb

Od 12.5. se v Rusku obchody a další organizace začnou postupně otvírat v závislosti na posouzení gubernátorů a oblastní situaci s šířením nákazy.

Dne 18.5. obnovily svou činnost stavební a průmyslové společnosti a autoservisy v Moskevské oblasti.

Od 1.6. činnost v Moskvě obnovují prodejny aut, nepotravinářské obchody, půjčovny kol, architektonické a inženýrské kanceláře, stadiony, čistírny oblečení, opravny oblečení a obuvi a dalších služeb, které nevyžadují delšího kontaktu mezi pracovníkem a zákazníkem.  (Od 12.5. již činnost v Moskvě obnovily stavební a průmyslové společnosti a od 25.5. se otevřelo 88 míst výkonu veřejné správy (MFC, МФЦ), schůzky povoleny pouze po předchozím objednání se na webu www.mos.ru.)

Ke dni 1.6. zůstávají v Moskvě uzavřené restaurace, kadeřnictví, fitness centra, divadla a muzea.

Opatření v oblasti omezení pohybu (samo-izolace, karanténa)

Povinnost nošení roušek by měla v Rusku platit ještě 1-2 měsíce.

V Moskvě se prodlužují opatření do 14.6., a to jak režim samo-izolace, povinnost nošení roušek a rukavic, tak povinnost žádat o povolení při každé cestě soukromou nebo veřejnou dopravou.

Od 1.6. je v Moskvě možné vyjít na procházku a provozovat venkovní sportovní aktivity. Sportovat je možné pouze do 9 ráno, vycházky jsou povoleny do vzdálenosti 2 km od bydliště, v čase od 9 do 21 hodin a pouze třikrát týdně – dvakrát během pracovních dnů a jednou o víkendu, přičemž pro každý dům v Moskvě je na stránkách města k dispozici rozvrh se 6 kategoriemi, určující, jaké dny jsou pro obyvatele domů z určité kategorie vycházkové. Při vycházce je nutné mít u sebe dokumenty potvrzující místo bydliště, aby tak policie mohla zkontrolovat dodržování časových rozpisů vycházek. Otevřely se všechny městské parky a zelené části města. Zůstává zákaz využívání laviček, dětských hřišť, venkovních altánů a posezení.

Od 15.4. do 14.6. se v Moskvě vydávají povolení k cestě veřejnou nebo soukromou dopravou. V Moskevské oblasti již nejsou tato povolení od 25.5. vyžadována.   

V Moskvě je pokutováno nedodržování vzdálenosti ve veřejné dopravě (1,5 m) a porušení domácí karantény u pacientů s potvrzenou nákazou ve výši 4 tisíce rub., za opětovné porušení pak 5 tisíc rub.

Celkem 14 z 85 regionů v Rusku prodloužilo režim samoizolace (Novosibiřsk do 30.6.)

Sankt Peterburg prodloužil většinu opatření do 14.5. Některá uvolnění přišly od 1.6.

Rozpotrebnadzor vydal nařízení o povinné 14denní karanténě pro všechny cestující, kteří dorazí do Ruska ze zemí s nepříznivou epidemiologickou situací. Nařízení má platit do 1.1.2021.