česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček podepsal vznik Moskevského programu L. Dobrovského. Podpoří výzkumníky zabývající se Ruskem

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček podepsal ve středu 3. ledna 2021 v den nedožitých 89. narozenin Luboše Dobrovského Memorandum o porozumění, kterým vzniká Moskevský program nesoucí jméno bývalého významného českého novináře a diplomata. Program naváže na celoživotní snahu Luboše Dobrovského a podpoří výzkumníky, kteří se zabývají Ruskem ve spojitosti s ideály demokracie a humanismu.

Luboš Dobrovský působil v Moskvě hned dvakrát. Nejdříve v 60. letech jako zpravodaj Československého rozhlasu, než byl kvůli pravdivému informování o sovětské okupaci ČSSR v roce 1968 vyhoštěn. Poté v letech 1996 až 2000, kdy zastával v Rusku post českého velvyslance. „Byl obrovskou autoritou a vzorem pro řadu zaměstnanců Ministerstva zahraničních věcí i pro mnoho dalších lidí včetně mě, ať už v samotném počátku formování svobodné, demokratické a evropské zahraniční politiky Československa, kdy působil v Černínském paláci, nebo i ve své pozdější práci,“ poznamenal ministr Petříček.

K programu se podpisem memoranda připojilo 10 českých vědeckých a vzdělávacích institucí, které tak získají možnost vysílat ve spolupráci s MZV své odborníky na krátkodobé výzkumné pobyty do Ruska. Podpis připojily FF a FSV Univerzity Karlovy, FSV Masarykovy univerzity, Historický ústav, Slovanský ústav, Ústav pro soudobé dějiny, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky, Památník národního písemnictví ČR, Slovanská knihovna NK ČR a Ústav pro studium totalitních režimů. Praktickými výsledky budou odborné publikace, které přispějí ke zkoumání historického vývoje i současné situace v Rusku ve vztahu k české společnosti.

Vedle rozšíření vědeckých kapacit zaměřených na Rusko je cílem Moskevského programu Luboše Dobrovského připomínat také památku a odkaz tohoto mimořádného rusisty, publicisty a diplomata, který zemřel na konci loňského ledna. Proto MZV při vzniku tohoto programu spolupracovalo také s Dobrovského rodinou. Jeho žena Zdenka tento krok přivítala. „Vznik Moskevského programu pojmenovaného po mém manželovi bude trvalou připomínkou jeho celoživotního díla a pokračováním v jeho aktivitách jinou formou. Budu se i s našimi syny těšit na všechny výsledky programu,“ uvedla.