česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: https://art.cdvr.org.ua/cz/
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Potlačené umění: Umělci v dokumentech KGB/StB: Ukrajina, Československo, Gruzie

Prezident Václav Havel, jehož nedožité 85. narozeniny si v těchto dnech připomínáme, nebyl jediným umělcem, který za své názory a veřejné aktivity čelil perzekuci komunistickým režimem. Činnost tajných služeb v zemích sovětského bloku ovlivňovala nejen lidské životy, ale i kulturu.

Online výstava „Potlačené umění: Umělci v dokumentech KGB/StB: Ukrajina, Československo, Gruzie“ – https://art.cdvr.org.ua/cz/ – představuje v ukrajinštině, češtině, gruzínštině a angličtině třicet příběhů ukrajinských, gruzínských a československých umělců a spisovatelů: Marta Kubišová, Zviad Gamsachurdia, Pavel Kohout, Vasyl Stus, Sergej Paradžanov, Václav Havel, Vlasta Chramostová a mnozí další. Jak čelili pronásledování ze strany KGB či StB a jak tento tlak ovlivnil jejich tvorbu?  

Výstava je součástí projektu „Potlačené umění. Národní kultura očima KGB/StB: Ukrajina, Česká republika, Gruzie“, podporovaného Evropskou unií. Projekt byl realizován Centrem pro výzkum osvobozeneckého hnutí (Ukrajina) s českou organizací Gulag.cz a gruzínskou organizací SovLab: Laboratoř studia sovětské minulosti. Partnery projektu jsou také státní archivy v Ukrajině, Česku a Gruzii, z jejichž provenience pochází většina představených dokumentů.