česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto: © M. Trnková, MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR k 8. výročí okupace Krymu

Ukrajina čelí bezohledné a neospravedlnitelné ozbrojené agresi Ruské federace. Ruská agrese vůči Ukrajině však nezačala před několika dny. Včera uplynulo osm let ode dne, kdy v příkrém rozporu se základními principy mezinárodního práva Rusko anektovalo Krymský poloostrov a samosprávné město Sevastopol.

Bohužel, odsouzení ruských akcí z roku 2014 mezinárodním společenstvím a následné ekonomické sankce neodradily prezidenta Putina od jeho imperiálních ambicí. V rozporu s Chartou OSN, Minskými dohodami a Budapešťským memorandem z roku 1994 tento týden ruská vojska opět překročila oficiální hranice Ukrajiny a de facto anektovala další části suverénní země - jednoho ze zakládajících členů OSN.

Česká republika, a to i vzhledem ke své historické zkušenosti, anexi a následnou okupaci ukrajinského území neuznává a společně s členskými zeměmi EU a NATO a dalšími mezinárodními partnery ji důrazně odsuzuje.

Zatímco Ukrajina od roku 2014 hledá diplomatické a právní způsoby řešení konfliktu, mj. ustavením Mezinárodní Krymské platformy a ochotou k jednání v rámci Minských dohod i Normandského formátu, Rusko bojkotuje mezinárodní diplomatické úsilí, militarizuje okupovaná území na Krymu i v Donbasu a dnes otevřeně útočí na sousední zemi a ohrožuje stabilitu a bezpečnost v Evropě.

Na okupovaných územích dochází k soustavnému porušování základních lidských práv, pronásledování, zadržování, únosům a mučení aktivistů, nezávislých novinářů a potlačování občanské společnosti. Česká republika opakovaně vyzývá k propuštění všech politických vězňů, zadržených nebo odsouzených ve vykonstruovaných a politicky motivovaných soudních procesech jako je předák krymskotatarského národa a místopředseda Medžlisu Nariman Dželjal nebo spolupracovník RFE/RL novinář Vladyslav Jesypenka, který byl 16. února tohoto roku odsouzen k šesti letům vězení. To jsou jen dva zástupci ze stovky dalších jmen.

Česká republika společně se svými partnery v EU a NATO vyzývá Ruskou federaci k okamžitému zastavení vojenských akcí, k ukončení okupace ukrajinského území, k zastavení porušování lidských práv a k návratu za jednací stůl.