česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Velvyslanectví ČR v Ruské federaci ohledně zneuctění pomníku československých legionářů v Čeljabinsku

Dne 4. května 2020 se skupina neznámých osob dopustila zneuctění pomníku označujícího hromadný hrob československých legionářů, který je umístěn na náměstí před železniční stanicí ve městě Čeljabinsk. Výtržníci památník poškodili několika údery palicí.

Velvyslanectví ČR vyjadřuje rozhodný protest proti takovému vandalskému činu. Nejedná se přitom o útok na obyčejný pomník, ale na hromadný hrob 262 československých vojáků, kteří padli v bojích ruské občanské války poblíž tohoto strategicky významného centra jižního Uralu.   

Očekáváme, že ruská strana přistoupí k plnění svých závazků vyplývajících z Dohody mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z roku 1999 a dle ustanovení odstavce 2 této Dohody zabezpečí ochranu, nedotčenost o řádnou péči o československé válečné hroby na svém území. 

Na základě výše uvedených skutečností doufáme, že příslušné úřady přijmou nezbytná opatření k tomu, aby pomník uvedly do původního stavu a aby se podobné incidenty v budoucnu neopakovaly. Stejně tak doufáme, že pachatelé tohoto činu budou nalezeni a po zásluze potrestáni.