česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozloučení s Petrem Vágnerem – výjimečným diplomatem, váženým kolegou a drahým přítelem

S velikou lítostí v srdci jsem přijal zprávu, že dne 22. dubna 2021 nás navždy opustil můj blízký spolupracovník, bývalý vedoucí politického úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě Petr Vágner. V jeho osobě odešel nejen výjimečný diplomat, vážený kolega a drahý přítel. Petr byl jedním z těch, kteří se stali symbolem nového polistopadového uspořádaní české zahraniční služby. Člověk nezávislého myšlení, mimořádné osobní odvahy, nekompromisní v otázkách boje za svobodu a demokracii, přesto však přátelský a zapálený diskutér, vyzařující nevyčerpatelnou energii a osobní charisma.
 

Petr Vágner

Petr Vágner

Petr k jakékoli činnosti vždy přistupoval s ohromným vnitřním zápalem a vášní. Kromě práce na Ministerstvu zahraničních věcí, kam nastoupil počátkem 90. let, stihl působit jako výzkumník v Ústavu československých a světových dějin ČSAV, novinář v deníku Svobodné slovo a redigovat časopis Russkij vopros. Znám je rovněž jako autor několika ceněných publikací, přičemž vydání své poslední, knihy věnované česko-ázerbájdžánským vztahům se již bohužel nedožil.

Jako diplomat Petr zanechal svůj nesmazatelný rukopis nejprve v Moskvě, kde se v průběhu nelehkých 90. let ujal funkce tiskového mluvčí našeho zastupitelského úřadu. Jako ředitel Mezinárodního Visegradského fondu se aktivně podílel na rozvoji spolupráce napříč zeměmi střední Evropy, za což se v roce 2020 stal laureátem medaile MZV ČR „Za zásluhy o diplomacii“. Dále působil na zastupitelských úřadech v Kyjevě a v Baku, aby se nakonec opětovně vrátil do Moskvy, tentokrát jako vedoucí politického úseku Velvyslanectví ČR. Jeho poslední misi mu však již nebylo souzeno dokončit.

Mezi českými diplomaty po Petrovi zůstává řada přátel a žáků, pro které nepřestává být učitelem a vzorem. Děkujeme za vše, co pro českou zahraniční službu i naši republiku vykonal. Bude nám velice chybět.

Čest jeho památce.

Vítězslav Pivoňka

Velvyslanec ČR v Moskvě