česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Moskva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s veteránkou 2. světové války Marií Michailovnou Rochlinou

Dne 30. září 2019 proběhlo v prostorách Velvyslanectví ČR v Moskvě setkání s veteránkou 2. světové války Marií Michailovnou Rochlinou, která v sobotu 28. září 2019 oslavila své 95. narozeniny. Setkání se za Velvyslanectví ČR v Moskvě zúčastnili p. rada Tomáš Hart a příslušníci Úřadu přidělence obrany v Moskvě pod vedením plk. Pavla Varmuse. Mimo zástupců českého zastupitelského úřadu byli setkání přítomni i další zástupci Moskevského výboru pro veterány v čele s předsedkyní komise pro mezinárodní vztahy této organizace Alexandrou Alexejevnou Rudik.

V úvodu setkání pronesl v zastoupení Velvyslance ČR p. rada Tomáš Hart úvodní slovo, ve kterém oslavenkyni poděkoval za její statečnost a sebeobětování při osvobozovacích operacích, kterých se na území bývalého Československa účastnila. K tomuto poděkování se následně jménem celého Úřadu přidělence obrany v Moskvě i v zastoupení Ministerstva obrany ČR připojil přidělenec obrany v Moskvě plk. Ing. Pavel Varmus a předal oslavenkyni dárky.

V průběhu setkání probíhala rozprava, při které oslavenkyně vzpomínala nejen na těžká válečná léta a svou účast v bojích o Stalingrad, Kurský oblouk i osvobozování Polska a Československa, ale také na svá dlouholetá přátelství s mnohými Čechy i svou lásku k Československu. Nejen životní příběh, ale i trvající optimizmus a aktivní zapojení do společenského dění oslavenkyně byl inspirací pro všechny zúčastněné. Paní Rochlina dodnes pracuje v moskevském výboru válečných veteránů.

Paní Marii Michailovně Rochlině ještě jednou přejeme vše nejlepší k jejímu životnímu jubileu a těšíme se na přislíbenou oslavu jejích 100. narozenin za pět let.

Maria Michailovna Rochlina vstoupila do armády jako sedmnáctiletá dívka, stala se zdravotní sestrou  a prošla bitvami u Stalingradu, Prochorovky a Kursku. Při postupu na Berlín její jednotka změnila směr postupu a byla vyslána na pomoc Pražskému povstání a se svou 95. gardovou divizí (Poltavská) postupně došla, až do Rokycan kde ukončila svou bojovou cestu.

 Je nositelkou mnoha válečných vyznamenání mj. „Řádem vlastenecké války II. stupně“, medailemi „Za odvahu“, „Za vojenské zásluhy“, „Za obranu Stalingradu“, „Za osvobození Prahy“, „Za vítězství nad Německem“ a dalšími. Prezident Miloš Zeman jí dne 22. 11. 2017 udělil „Medaili za hrdinství v boji při osvobozování Československa“.  Maria Michailovna Rochlina je rovněž čestným občanem města Rokycany.

Galerie


Rochlina