česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den památky Jana Palacha

Dne 16. ledna 1969 se v Praze Jan Palach upálil na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy.
 

Jan Palach, student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se dne 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Pohřeb Jana Palacha dne 25. ledna 1969, kterého se zúčastnili desítky tisíc lidí, se stal velkým protestem proti pokračující okupaci Československa sovětskou armádou.

O dvacet let později v lednu 1989 Palachův odkaz vyústil v řadu připomínkových akcí, které přerostly v největší demonstrace proti komunistickému režimu od 60. let a předznamenaly Sametovou revoluci téhož roku.

Od roku 2013 je 16. leden (den Palachova sebeobětování) významným dnem České republiky a je označen jako „Den památky Jana Palacha“.

Svoji poslední báseň památce Jana Palacha věnoval Nikolaj Andrejevič Kelin (1896-1969) – ruský básník, prozaik a lékař. Donský kozák, účastník donského povstání proti bolševikům v roce 1918, který emigroval do Konstantinopole a na základě Ruské pomocné akce v říjnu 1921 přicestoval do Prahy, kde vystudoval lékařskou fakultu UK a poté pracoval jako lékař v Želivě.

 

Николай Андреевич Келин

 

Живой Факел

                          Яну Палаху

 

Палах – живой горящий факел,

Что думал ты, идя на смерть,

Когда Бог в небе горько плакал,

Смотря на землю через твердь?

 

Ты молод был, красив и ярок,

Вся жизнь лежала пред тобой –

Её ты отдал, как подарок,

Как клич Отчизне боевой.

 

И не безцельна эта жертва,

Воспламенившая весь свет;

Хочу, что б было бы бессмертно

Твоё деяние в ответ.

 

Врагам, заплавившим Отчизну,

Поправшим суверенитет…

Прими мой стих, как боль, как тризну

За твой крутой врагам ответ!

 

07.11.1969