česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Michaela Jeřábková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dny české kultury v Novorossijsku 2019

Ve dnech 24. - 26. 5. 2019 zorganizoval český krajanský spolek „Mateřídouška“ ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Moskvě Dny české kultury v Novorossijsku. V letošním roce byly Dny české kultury věnovány 150. výročí založení obce Kirillovka, ve které se v současné době nachází největší česká kompaktní krajanská komunita v Ruské federaci.

Dny české kultury 2019 proběhly za účasti velvyslance ČR v RF pana Vítězslava Pivoňky a ředitelky Českého centra v Moskvě paní Hany Skládalové. Hosty slavnostní byli známý český režisér Jiří Strach a významný ruský bohemista a překladatel, lingvista, dialektolog a etnograf doc. Sergej Sergejevič Skorvid.

Krajanský spolek „Mateřídouška“ připravil pro své členy a hosty z jiných krajanských spolků bohatý program. První večer na zahájení Dnů české kultury vystoupil folklórní soubor „Kytice“ s pásmem českých a moravských lidových písní, které uvedla předsedkyně spolku paní Jekatěrina Kralinová.

Druhý den zahájila místopředsedkyně spolku paní Irina Treťjakovová v Kirillovce představením činnosti spolku a doc. Skorvid ve své prezentaci informoval o začátcích českého osídlování oblastí v okolí Novorossijsku. Divadelní spolek „Fimfárum“ obohatil program svým nastudováním pohádky Boženy Němcové „S čerty nejsou žerty“, která byla předvedena v českém jazyce s ruskými titulky. Režie inscenace se ujala vyslaná učitelka českého jazyka Tamara Bartková. Na závěr programu byl hostům promítnut film Jiřího Stracha a proběhla beseda s diváky.

V neděli Dny české kultury pokračovaly v Novorossijském kulturním centru vernisáží výstavy „Tři dny v Praze“, kterou podle obrázků architekta Sergeje Čobana připravilo České centrum v Moskvě. Po vernisáži výstavy vystoupil s pásmem písní o Praze krajanský folklórní soubor „Kytice“ a diváci měli možnost shlédnout filmovou pohádku Jiřího Stracha „Šťastný smolař“ a dozvědět se od režiséra podrobnosti z jejího natáčení.

Na závěr Dnů české kultury proběhlo opět v Kirillovce seznámení se 150-letou historií původně české vesnice na příkladu několika českých rodin. Na své předky zavzpomínala řada současný členů spolku, a to i prostřednictvím českých lidových písní, které se v jednotlivých rodinách zpívaly.

Galerie


Dny české kultury v Novorossijsku 2019