česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Michaela Jeřábková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert Pražského filharmonického sboru v Moskvě

Ke stému výročí založení samostatného Československa a k 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Ruskou federací se dne 15. února 2018 uskutečnil v Moskvě ve Velkém sále Moskevské konzervatoře společný koncert Pražského filharmonického sboru a Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského.
 

V podání Pražského filharmonického sboru a Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského za účasti sólistů moskevské „Helikon Opery“ zazněla s obrovským úspěchem a ohlasem publika slavná duchovní kantáta Antonína Dvořáka „Stabat Mater“.

Společný koncert pražského a moskevského hudebního tělesa se uskutečnil pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Moskvě.

Pražský filharmonický sbor je předním evropským a současně nejstarším českým profesionálním sborem s nepřerušenou historií od roku 1935. Na moskevském koncertě sbor vystoupil pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka.

Dirigentem společného koncertu byl umělecký ředitel a hlavní dirigent Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského Vladimír Fedosejev. Velký symfonický orchestr byl založen v roce 1930 a pan Fedosejev je jeho uměleckým ředitelem a hlavním dirigentem již od roku 1974.

Koncert ve Velkém sále Moskevské konzervatoře zahájil pan Petr Kroužek, CDA, a.i., který ve svém úvodním projevu zdůraznil význam vzájemných kulturních vztahů mezi ČR a RF a krátce seznámil publikum s významnými výročími, která si bude Česká republika v letošním „8“ roce připomínat.