česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Michaela Jeřábková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference k roku 1968 v Moskvě

Ve dnech 30.5.-1.6.2018 uspořádali Delegace EU v Moskvě, Velvyslanectví České republiky, Velvyslanectví Slovenské republiky, České centrum v Moskvě, Slovenský institut v Moskvě, Goethe institut v Moskvě, Francouzský institut v Moskvě, Mezinárodní memoriál, Fond Gorbačova a Ústav pro studium totalitních režimů v Praze mezinárodní konferenci věnovanou událostem roku 1968.
 

Česká republika byla na mezinárodní konferenci zastoupena početnou delegaci historiků, sociologů, pedagogů a novinářů v čele s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů p. Zdeňkem Hazdrou.

Konference s názvem „Poučení z roku 1968“ („Уроки 1968”, “Lessons of 1968”) si kladla za cíl diskusi nad různými formami toho, jak je vnímán rok 1968 ve Východní a Západní Evropě а jaké důsledky události roku 1968 měly pro Východní a Západní Evropu, jak v politickém, tak i v kulturním a sociologickém kontextu.

Čestným hostem konference byl bývalý předseda české vlády, bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu Parlamentu České republiky p. Petr Pithart, který na konferenci vystoupil s úvodním projevem a účastnil se také kulatého stolu s podtitulkem „1968 – paměť a mýtus“.

Na Konferenci vystoupili také velvyslanci České a Slovenské republiky p. Vítězslav Pivoňka a p. Peter Priputen a vedoucí Delegace EU v RF p. Marcus Ederer.

P. Pithart se v neděli 3.6.2018 zúčastnil rovněž slavnostního aktu k uctění památky pětice Čechoslováků popravených v SSSR v rámci projektu Poslední adresa.

Galerie


Konference k roku 1968