česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii na zastupitelském úřadě ČR v Moskvě

V rámci oslav 30. výročí 17. listopadu 1989 se velvyslanec ČR v RF Vítězslav Pivoňka zúčastnil dne 15. listopadu 2019 vzpomínkové akce Odpoledne s českou diplomacií, kterou uspořádalo české ministerstvo zahraničí jako veřejnou debatu o české zahraniční politice v kontextu 30. výročí Sametové revoluce.

Akci zahájil ministr zahraničí Tomáš Petříček a mezi vystupujícími byli současní i bývalí velvyslanci, náměstci a další významné osobnosti. Ve třech panelech diskutovali aspekty polistopadové zahraniční politiky 90. let, hlavní póly současné geopolitiky (role USA, RF, Číny a EU) a nové trendy ve světové diplomacii.

Čeští krajané se k oslavě 30. výročí Sametové revoluce spontánně sešli v neděli 17. 11. 2019 v prostorách Českého domu v Moskvě.

Dne 18. listopadu si události Sametové revoluce připomněli i pracovníci zastupitelského úřadu a česká komunita v Moskvě. Při této příležitosti byla v budově zastupitelského úřadu otevřena „Síň slávy“ velvyslanců České republiky v Ruské federaci.

K připomínce 30. výročí Sametové revoluce bylo uspořádáno rovněž několik akcí v rámci Měsíce české kultury, který probíhá během měsíce listopadu v Centru slovanských kultur Knihovny zahraniční literatury v Moskvě. Konkrétně šlo o prezentaci překladu do ruského jazyka knihy Jáchyma Topola "Ďáblova dílna" (13.11.), prezentaci ruského překladu knihy Miloše Hájka "Paměť české levice" (19.11.) a přednášku na téma "Čeští disidenti. Okno do Evropy?" (19.11.)

Dne 19. listopadu byl ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů ČR a ruskou organizací Mezinárodní Memoriál zahájen historický seminář českých a ruských historiků, který si rovněž připomněl Den boje za svobodu a demokracii.

Na 5. prosince 2019 je ve spolupráci s Českým centrem v Moskvě naplánována veřejná konference doprovázená digitální prezentací výstavy Dany Kyndrové "1989:Sametová revoluce". Konference proběhne v Multimediálním uměleckém muzeu v Moskvě a následného semináře a besedy se zúčastní český básník, prozaik, hudebník a novinář, programový ředitel Knihovny Václava Havla Jáchym Topol.

6. prosince bude moskevskému publiku představena výstava Národního muzea ČR  názvem Velvet Revolution. Vernisáže výstavy se zúčastní generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a programový ředitel Knihovny Václava Havla Jáchym Topol.